Close

11/06/2013

TET aydınlatma sektöründe LED teknolojisinin önemini tartıştı

TET_1

 

İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET), Aydınlatma, Pano, Anahtar-Priz gruplarında yer alan firmaların da katılımıyla sektörü tartışmak adına bir toplantı gerçekleştirdi. Elektrik, Elektronik ve Kablo sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin ilgi gösterdiği toplantıda sektörün sorunları ve beklentileri de dile getirildi.
TET_2Toplantıda Dr. Güven Uçkan; TET’in faaliyetleri ve sektörün gelişimi amacıyla yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Elektrik-Elektronik Üretim ve Dağıtım Ekipmanları üst grubunda yer alan Aydınlatma, Pano ve Anahtar- Priz alt sektörlerinin; 2012 yılında 1,05 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşarak, bu gruptaki ihracatın yüzde 32’sini gerçekleştirdiğini söyledi.

AGİD Başkan Yardımcısı Kevork Benlioğlu toplantıda yaptığı konuşmada; dünyadaki pazar büyüklüğü 2010 yılında 69 milyar Euro olan aydınlatma sektörünün 2020 yılında 108 milyar Euro’luk bir hacme ulaşacağını belirtti. Benlioğlu, Kyoto Protokolü sonrası enerjiyi verimli olarak ışığa dönüştürmeyen lambaların birer birer yasaklandığını, bir kısmının ise 2016 yılına kadar kademeli olarak yasaklanacağını söyledi. Bu değişimin kaynağındaki LED tabanlı lambaların ise 2020 yılında pazarın yüzde 60’ını oluşturacağını dile getirdi. Türkiye’nin inşaat ve müteahhitlikte dünyada ikinci sırada bulunduğunu, bu durumun aydınlatma sektörüne olumlu katkı yaptığını ifade eden Benlioğlu, AB’nin diğer ülkelere göre yapmış olduğu STA’lara Türkiye’nin geç dahil olması veya hiç dahil olmaması nedeniyle sıkıntılar yaşandığını belirtti. Ayrıca kamu yatırımlarında yerli malı kullanımının artırılmasının önemine dikkat çekti.

Elektrikli Pano Üreticileri Derneği Başkanı Yalçın Yıldırım ise; enerjinin korunması, kontrolü ve dağıtımını sağlayan elektrik panolarının başlı başına bir üretim ve yatırım alanı olduğunu dile getirdi. Yerel üretimin, uluslararası üretimle aynı düzeyde olduğunu belirten Yıldırım, iç pazarda rekabet koşullarında zorluk yaşandığını, bunun da sektörü taşeronlaşmaya götürdüğünü söyledi. Yerli üretimin ve ihracatın, gelişmek yerine tam tersi geriye gittiğini ifade eden Yalçın Yıldırım, Türkiye’deki büyük sanayi kuruluşlarının yerli pano yerine ithal ürünleri tercih etmesinin de önemli bir sıkıntı olduğunu vurguladı.

Aydınlatma, Pano, Anahtar ve Priz üreticisi firmaların temsilcileri, sektörde kalite standartları konusunda yaşanan sorunlarına dikkat çekerek, bu durumun haksız rekabet oluşturduğu söylediler. Temsilciler, ABD ve Kanada’ya ihracat için gerekli olan UL sertifikasının halen Türkiye’den alınamamasından ve TSE’nin geçerli olmamasından dolayı sertifikasyon maliyetlerinin yüksekliğinden de şikâyet ettiler. LED lamba üreticisi firmalar ise ithalatın yüksekliğini vurgulayarak, Çin’den gelen kalitesiz ürünlerin yerli üreticiyi olumsuz etkilediğini belirttiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir