Close

01/01/2007

Arena Bilgisayar ofis binası aydınlatma projesi

Aydınlatma tasarımı:Lamp83 Aydınlatma  Proje yeri: İstanbul Proje Yılı: 2007

https://pldturkiye.com/wp-content/uploads/2009/12/DSCF0023.jpg

Metin: Y.Mimar Özlem F. Çelik    Fotoğraflar: Savaş Ekşioğlu

1991 yılında İstanbul’da kurulan Arena Bilgisayar, bayileri aracılığıyla teknoloji ürünlerini tüketicilere ulaştıran bir firmadır. Firmanın genel merkezi ve ofis binası İstanbul’un Avrupa yakasında Kemerburgaz semtindedir. Mimar Harun Senegör tarafından tasarlanan bina 7500 m2 kapalı alana sahiptir. Modern ve sade bir mimarisi vardır.

Binanın iç aydınlatmasındaki en belirgin özellik, içinde T5 flüoresan lamba bulunan lineer armatürlerin oluşturduğu kesintisiz çizgisel aydınlatmalardır. Bu bantlar ofislerdeki yerleşime göre özel olarak imal edilmiştir. Planda; kimi zaman L, kimi zaman U hatta bazı yerlerde Z oluşturacak biçimde, köşe dönüşlerle yerleştirilmişlerdir. Köşe dönüşlerinin büyük çoğunluğu özel açılardadır. Mimarın isteğine uygun olarak, lineer aydınlatmalar birbirine özel açılar yapacak biçimde üretilmiştir. Çizgisel armatürler, simetrik değil de mekana öylesine atılmış çubuklarmış gibi gözüken asimetrik biçimlerde planlanmışlardır. Asimetrik yerleşime karşın çalışma masaları üzerinde homojen aydınlık düzeyi sağlanmıştır. Sarkıt armatürler yanında pencere önlerinde, masa üstlerinde ya da sirkülasyon alanlarında gömme lineer armatürler de kullanılmıştır.

Ofislerle sirkülasyon alanı arasında bulunan bekleme alanlarındaki oturma grupları üzerinde 12V / 50W spotlar yerleştirilmiştir. Koridorlarda buna ek olarak duvara gömme sarı LED’ li armatürler kullanılmıştır. Bu armatürler aydınlatmadan çok iç mimarinin bir elemanı olarak efekt oluşturmak için tercih edilmiştir.

Binanın ana girişi ile konferans salonu ve asansör holünü bağlayan koridorda hem yere yakın hem de göz hizasının üzerinde duvara gömme armatürler kullanıldı. Tavanda, gergi tavan malzemesi içine yerleştirilen flüoresanlar tercih edildi. Bu koridorda, duvarda açılan yatay yırtık içindeki kaktüslü parapet, halojen lambalı yere gömme armatürlerle aydınlatıldı. Ve koridorun uzun dar etkisi biraz da olsa hafifletilmeye çalışıldı.

Konferans salonuna giriş koridorundan ulaşıldığı için ışıklı gergi tavan salon önünde de devam ettirildi. Duvarlarda efekt amaçlı aplikler kullanıldı. Asansör holünde ise tüm katlarda ışıklı gergi tavan ve duvara gömme halojen lambalı küçük kare armatürler yerleştirildi.

Konferans salonunda tavandaki konstrüksiyonun aralarından sarkan 75W PAR 30 lambalı sarkıt armatürler kullanıldı. Bu ürünler de projeye özel olarak üretildi. Sahne aydınlatması için WACO metal halide ve halojen lambalı ray spotlar yerleştirildi. Duvarlardaki fugalarda hortum ışık kullanıldı.

Yemekhane önünde ve içinde 2x42W kompakt flüoresan lambalı, önü şeffaf camlı sarkıt armatürler kullanıldı. Yemekhanedeki buhar ve neme karşı armatürlerin önünün özellikle camla kapalı olması tercih edildi. Duvarlarda ise halojen lambalı aplikler kullanıldı.

Proje Künyesi:

Aydınlatma Tasarımı: Studiodecor

Kullanılan ürünler:

Waco, özel imalat.

Sirkülasyon alanı gömme lineer aydınlatma.

Giriş bölümü; ışıklı gergi tavan, halojen duvara gömme ve parapet üzerine gömme armatürler.

Resim Galerisi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir