Close

20 June 2018

ABD’nin Seattle kentine Gethsemane Lutheran Kilisesi

Cam sanatı

Artık kilise binası tasarımları neredeyse hiçbir sınır tanımıyor. Her ne kadar renkli camlarla bezenmiş pencereli kiliseler olsa da tek tük parlak renklerde kiliselere de rastlamak mümkün.

ABD’nin Seattle kentindeki Gethsemane Lutheran Kilisesi gerçek bir renk kaleydoskopu. Olson Kundig ve SMR mimarlarından oluşan ekip, 1950’li yıllarda inşa edilen binayı yeniden tasarladılar ve kilisenin modern ögelerini güçlendirmeyi hedeflediler.

Düz çizgiler ve parlak renklerin büyüleyici kombinasyonu sayesinde bir çok renkten oluşan, iki katlı çelik çerçeveye yerleştirilmiş cam pencereli bir bina cephesi göze çarpıyor.

Gün içinde güneş doğudan batıya doğru geçiş yaparken el işçiliği ile üretilen camların sıcak renkleri mekân içinde dev haç desenleri oluşturuyor. Çevresinde yüksek binalar bulunan kilisenin varlığı dışarıdan rahatça algılanıyor. Çünkü renkli ışık hüzmeleri binaya sınır yapan yaya yollarını da sıcak ışık ile donatıyor.

 

 

Projeye katılanlar:
Yapı sahibi: RAFN
Mimarlar: Olson Kundig Architects – SMR Architects, Seattle/ABD
Aydınlatma tasarımı: Candela, Seattle/ABD
Cam pencereler: Peter David Studio, Seattle/ABD
Fotoğraflar: Chris Burnside, Benjamin Benschneider

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *