Close

30 June 2016

Zaman algısıyla oynayan ışık enstalasyonu

Visual6United Visual Artists (UVA) bizim zamanla ilgili öznel deneyimlerimizi araştırırken; oldukça büyük ölçekli bir enstalasyonun ışık ve mekân algısıyla oynadığını fark etti. Bu çalışma 2013’te “momentum” (Beklenti ve farkındalık fiziksel alanın içinde kesiştiğinde aralarındaki ilişkiyi açığa çıkaran uzaysal bir enstrüman) ile başlayan UVA’nın kinetik heykel serisiyle devam ediyor.

Visual1Enstalasyon, zamanın geçişiyle ilgili öznel deneyimimizi araştırıyor.

Avustralya’nın Hobart şehrindeki Dark Mofo Arts etkinliğinin bir parçası olarak gösterime sunulan enstalasyonda; “bizim zamanımız”, sabit bir hızda sallanan asma sarkaçlar sekansını içeriyor. Bu fiziksel geniş alanın içinde cihazlar, tek bir zaman ölçütünün uygulanmadığı doğanın kanunları gereği, engellenmemiş görünüyor. Ziyaretçiler UVA’nın çok-duyarlı, çok-boyutlu enstalasyonuna giriş yapıyorlar. Ardından kendilerini hareket, ışık ve sesten oluşan bir atmosfere adeta “dalış” yapmış olarak buluyorlar. Sarkaçlar sallandıkça -her biri kendi ritimlerinde- ışık dalgalı yolu izliyor, ses yol boyunca yankılanıyor ve tüm bunlar zamanın geçişini neredeyse somut, elle tutulur bir deneyim haline getiriyor.

Visual2Çalışma UVA’nın kinetik heykelleriyle devam ediyor.

Visual3“Bizim zamanımız” sabit bir hızda sallanan asma sarkaçlar sekansını içeriyor.

Visual1Sallanan cihazlar doğanın kanunu gereği açık bir şekilde engellenmemiş görünüyor.

Visual5Enstalasyon Avustralya’nın Hobart şehrindeki Dark Mofo Arts etkinliğinin bir parçası olarak gösterime sunuldu.

Haber kaynağı: http://www.designboom.com/art/our-time-united-visual-artists-dark-mofo-hobart-06-20-2016/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *