Close

09/06/2016

Yoksa Hepimiz Versailles’ın Kralları mıyız?

Versaille1Olafur Eliasson, Versailles Sarayı’nın misafir sanatçı programı kapsamında sarayın içini ve bahçesini ışık ve su enstalasyonlarıyla donattı. Algı, hareket ve insan deneyimi kavramları üzerine yarattığı büyük ebatlı enstalasyonları ile tanınan İskandinav sanatçı, monarşinin beşiği olan sarayda inisiyatifi izleyiciye bırakıyor.

Versaille2Sanatçı, sarayın büyüklüğü ve ihtişamı karşısında hayran kalan izleyiciye, kendi iradesiyle kontrol edebileceği deneyimler sunuyor. Sarayın içerisindeki ayna ve ışık enstalasyonları insan figürüyle etkileşime geçtiği sürece anlamlanıyor. Sarayın bahçesine kurulan sis düzeneği ve dev şelale ise insanda geçicilik ve sonu gelmez dönüşüm hissini uyandırmayı amaçlıyor.

Versaille3Eliasson, Versailles Sarayı projesini şu sözlerle anlatıyor: “Sarayın barok mimarisi, tarih boyunca görünürlüğü ve etkileyiciliği arttırarak monarşiye, kralın gücüne hizmet etmiştir. Ancak günümüzde Versailles Sarayı’na aynı açıdan bakmıyoruz. Her gün milyonlarca turistin akınına uğrayan bu sarayı birey nasıl algılıyor? Saray nasıl bir etki bırakıyor? Sarayın eski günlerindeki gücünü hissedemiyorsak yoksa hepimiz artık kral mıyız?

Versaille4

Versaille5

Versaille6

Versaille7

Haber kaynağı: http://www.artfulliving.com.tr/neler-oluyor/yoksa-hepimiz-versaillesin-krallari-miyiz-i-6653

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir