Close

21 April 2017

Yeniden tasarlanan sahne görüntüsü: Riga’da (Letonya) Letonya Devlet Operası

Senede bir kere Letonya’nın Riga kentinde bir kent festivali düzenleniyor. Bu festival kapsamında müzik, sanat, tiyatro ve dans, spor etkinlikleri ve çeşitli başka etkinlikler yer alıyor. Festival kapsamında Letonya Devlet Operası’nda sunulan bu gösteri, sahne tasarımı alanında yepyeni bir fikri ortaya koydu. Sahne görüntüsünü dekorasyon amaçlı kullanmak yerine farklı mekânsal durumları tasarlamak için kullandılar. Sahnedeki ortam bir dizi aydınlatılmış esnek borularla belirlendi. “Müzik, Dans, Macera” adlı dans gösterisi, çocuk ve profesyonel dans ekiplerinin gösterisinden oluştu. Programda hem klasik müzik parçalarına hem de Letonya Senfoni Orkestrası tarafından icra edilen tanınmış müzikal eserlere yer verildi. Sahne, ışıklandırılmış borular ile aydınlatıldı. Borular demetler halinde birbirine bağlandı ve ışık ağaçları, bir ışık ormanı veya etkileyici bir ortam oluşturacak şekilde kumaşla kaplandı.

Toplamda sahne tavanına 10.000 metre uzunluğunda şeffaf plastik boru asıldı. Borular on çarpı on metre büyüklüğünde ve on metre yüksekliğindeki Devlet Operası’nın sahnesini kapladı. İzleyicilerin ışık bantları olarak algıladıkları plastik borular ışık için bir yansıma yüzeyi işlevi gördü. İstenilen ışık efektine göre yandan, üstten veya önden aydınlatıldılar. Sahne, esnek plastik boruların farklı yerleşimi ile yapılandırıldı. Bu şekilde aydınlatılınca sahneye uygun atmosfer yaratıldı ve yepyeni bir sahne görüntüsü konsepti geliştirilmiş oldu.

Projeye katılanlar:

Sahne Dekorasyonu/Mimarlar: Didzis Jaunzems Architecture (DJA)
Sahne aydınlatması: Martins Feldmanis
Fotoğraflar: Ernests Sveisbergs

Uygulanan ürünler:

Projektörler, Downlight’lar: Mac Aura, Martin Professional; Alpha Profile 700, Clay Paky
Projektörler, Ön ışık: PC 1000W, Robert Juliat
Projektörler, Yan ışık:
Profiller 600 SX, Robert Juliat; Source Four, ETC

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *