Close

08/05/2019

Yeni MGM COTAI binası etkileyici aydınlatma tasarımı ve “mücevher kutusu” görünümüyle türünün tek örneği

Çin veya başka yerlerdeki herhangi bir binaya benzemeyen Macau’daki MGM COTAI, ikonik bir yapı ve etkileyici bir mekânsal deneyim yaratmak için, mimarinin mucizesini ve aydınlatmadan aldığı ilhamı bir araya getiriyor. Üst üste yığılmış “mücevher kutusu” şeklindeki çarpıcı tasarımı, olağanüstü mühendislik özellikleri sergilerken yerel kültüre de saygı duruşunda bulunuyor.

3,45 milyar dolarlık tesis, Çin Yeşil Bina (Macau) Tasarım Etiketi Sertifikasını almayı başaran ilk özel sektör projesi. 370 bin metrekareden fazla alana sahip MGM COTAI’de yaklaşık 1.400 otel odası ve süiti, toplantı alanı, üst düzey bir spa, perakende satış olanakları ve şık yemek mekânları mevcut.

Her ne kadar bu mimari ikonun dış yüzü günışığında görsel bir şaheser vaad etse de, kulelerin dört yükseltisine yayılmış entegre bir aydınlatma sisteminin parçası olan 60.000 LED armatürün sağladığı çarpıcı aydınlatma sayesinde geceleri daha da olağanüstü bir deneyim sunuyor.

Illuminating Concepts Direktörü ve projenin aydınlatma tasarımcısı Kelly Stechshulte’ye göre, dış cephe aydınlatmasının amacı binanın dış yüzünü gümüş, altın ve bakır kaplamalı alüminyum ile sonlandırmak ve zarif, karakteristik bir yapı oluşturacak şekilde parlamalarını sağlamaktı. Acclaim Lighting’in, MGM COTAI Tower’a sağladığı iki büyük dış yüzey aydınlatma kaynağı, yüksek çıkış gücüne sahip parlak bir aydınlatma ve yüksek enerji verimliliğine sahip üstün bir renksel geriverim yaratıyor.

Maksimum dayanıklılık ve kumanda esnekliği ile birlikte, Dyna Graze çoklu konfigürasyon sunuyor, 30,5 cm ve 122 cm bölümlerinde bulunuyor, 1.100 lümen/fit sağlıyor ve lümenlerin yüzde 70’ini 150.000 saat boyunca koruyor. Dahili bir DMX / RDM kumanda sürücüsüne sahip olan armatürler, hava koşullarına dayanıklı bağlantı kabloları kullanılarak tek bir zincirde kolayca birbirine bağlanıyor. Dyna Graze Exterior HO DMX ünitelerine özel IP67 yapısı, geçici olarak suya batırılabilecek kadar dayanıklı. Bu da taşkınlara karşı fazladan koruma sağlıyor ve Dyna Graze Exterior HO DMX’in hem kuzey ve güney lobilerinde hem de peyzaj ve havuz terası aydınlatmasında kullanılmasının nedenlerinden birini oluşturuyor.

Buna ek olarak, Dyna Drum HO, mükemmel performansını kompakt form faktörü ile birleştiren, oldukça güçlü, yüksek enerji tasarruflu bir projektör sunuyor. Sadece 228 watt tüketen her bir Dyna Drum HO armatürü, MGM tesisi için 10 dereceden 60 dereceye geniş açı merceği ile 12.000 lümen sağlıyor.  

Sonuç, binanın mimari yeniliklerini etkileyici ve sofistike bir biçimde sergileyen enerji tasarruflu, çok yönlü bir aydınlatma sistemi oluşturuyor.

Haber kaynağı: https://www.archlighting.com/projects/new-mgm-cotai-features-one-of-a-kind-jewelry-box-facade-with-dramatic-lighting-design

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir