Close

01/06/2008

YEM Bilgi Merkezi

uhdeıuhuıe

 

Aydınlatma tasarımı: Hi-Tec Aydınlatma Proje yeri: İstanbul Proje yılı: 2008

Yem Bilgi Merkezi_1
Metin: Yıldız Ağan Fotoğraflar: Serhat Özşen

Türk yapı malzemesi sektöründe üreticiler ve yatırımcılar için ortak bir platform yaratan   YEM binasının aydınlatma tasarım ölçeği:

YEM binası; bünyesinde yapı sektörüne yönelik bilgi portalını, ihtisas dökümantasyonlarını,  sektörel buluşmaları, farklı alanlarda yapı konferanslarını, yapı tasarım ödülleri organizasyonları gibi etkinlikleri barındıran sirkülasyonu yoğun bir adrestir.

Mimari yapının kütlesi ve formasyonu bilgiyi teknolojiyle sunarak misafirlerini içeri alırken , aydınlatma tasarımı binanın kimliğini tanımlamakta. Binanın üstlendiği sorumluluğu, kullanılan teknolojik malzemelerle destekleyen yapı, doğal malzeme tasarımlarıyla rafine görüntüsünü korumakta ancak ihtiyaçlarına esnek kullanımı ve görsellik içeren tasarımı ile cevap vermektedir.

Binanın performanslarının uygulandığı genel hacim, yüksek tavan çelik konstrüksiyon yapısı ve aydınlatma planlaması ile mekâna grafiksel bir tasarım sunmaktadır.

Yem Bilgi Merkezi_2

Armatürler, tavanın çelik konstrüksiyon yapısının farklı eksenlere olan uzantısına, ışıklı lineer  tasarımı ile farklı katmanlar yaratarak devam etmektedir.

Tüm mekâna hakim olan çelik konstrüksiyonlarla ışıklı armatür uzantıları, tavanda pozitif, negatif ilişkisini kurarak, dolaylı olarak aydınlatma amacına hizmet vermektedir. Çeşitli boylardaki T5 ampulleri içeren lineer uzantılar, kaynağını şeffaf kılıfında saklayarak değerliliği ifade eden tasarımı ile tavandan kopmaktadır.

Yem Bilgi Merkezi_3

Farklı boylarda ve açılarda monte edilen aydınlatmalar bilimde boyutluluğu simgelercesine farklı yönleri vurgulamakta.

Binanın vizyonunu, bilgi uydu merkezi görünümünde destekleyen aydınlatmalar, işlevselliğini tasarımın içeriğinde sunmaktadır.

Çeşitli farklı organizasyonlara göre konumlandırılan ve seperasyon esnekliği ile planlanan  yüksek tavanlı geniş mekân, esnek planlaması ile  farklı amaçlara cevap vermektedir.

Zekice planlanan yapıda, tüm mekânı tanımlayan hareketli tavan yapısından rafine tasarımlarıyla kopan aydınlatmalar, çelik konstrüksiyon görüntüsünün önüne geçmeden yansımalar şeklinde algılanmaktadır. Armatür tasarımının tavan uygulaması ile olan   uyumunun yanında aydınlatması ile de kontrastını belirlemektedir.

Büyük ölçekli tek hacimden oluşan ana mekân ince konstrüksiyon tavan yapısı ve lineer T5 içerikli flüoresan aydınlatmalarıyla mekânda yer alan farklı ölçeklerdeki objeler ile çelişmemektedir.

Cafe, Modular marka klasik akkor lambalı format armatürlerin kırmızı shadeden sıcak yansıtmalarla aydınlatıldı. Armatürlerin mekanik askılarının teknolojik tasarımına, kontrastların yumuşak dokusu ile kırmızının eşliği uyumunu göstermekte.

Rahatlama ve dinlenme bölgelerinde sadece objeler, sarkıt ve aplik tip ürünlerle aydınlatılarak derinleştirildi.Mekânlar ışık efektleri ile görselleştirilmiştir.

Toplantı odasında,  kare geniş masa üzerine, farklı 12 adet T5 flüoresan aydınlatma modülünden oluşan tek bir bütünlük ile toplantı masasın, STILL MODA ile ışıklı bir tavan oluşturulmuştur. Aydınlatmanın  temel kaynağı olan ampuller ile yaratıcılık içeren armatürler, bilimi sanatsal bir dil ile panelleştirip sunmakta. Kısmi alanlarında, T5 ampullü reflektörlü profiller ile çalışma ışığının konforu ve yeterliliği sağlanmıştır.

Özellikle   ışığın, eşsiz değer ATATÜRK  portresindeki  bakış ile buluşması son derece etkili olmuştur.

Ana giriş, asimetrik monte edilen yapıyı anımsatan formlardaki MODULAR harici aydınlatmalar ile vurgulandı.

Dinamik sirkülasyonu ile  yapı sektörününde farklı organizasyonlarına kapıları açan YEM binası aydınlatması, bilimsel doğrularına, farklı perspektiflerden bakarak  sanatsal ifadesini sunmaktadır.

Proje Künyesi:

Mimar: Erginoğlu & Çalışlar
Aydınlatma tasarımı: Hi-Tec Aydınlatma

Kullanılan ürünler:
Modular; Fall, Nomad Minipal, Format, 2Falt2C, Duell
Viabizzuno; Lampada Quadra, Stillmoda, Mexcel Spot,
Bachetta  Magica

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir