Close

01/06/2008

Akaretler Sıraevler, İstanbul

Aydınlatma tasarımı: Tepta Proje yeri: İstanbul Proje yılı: 2008

LANVIN-AKARETLER

 

Metin: Aslı Kenanoğlu Fotoğraflar: Engin Gerçek

İstanbul’un göbeğinde, bir çoğumuzun hemen her gün önünden geçtiği eski ve döküntü vaziyetteki sıraevler de yeşerdi Akaretler Projesi ile ‘eski’ kavramından ‘şık’ kavramına geçiş yaptı. Önceleri başımızı çevirip ilgilenmediğimiz, ama içten içe, ‘eski insanlar yaşamayı biliyorlarmış’ dedirten mimari yapısıyla müthiş bir tarihi doku, gün geçtikçe daha da soyutlanmaktaydı koca şehrin içinde. Ta ki yeni bir proje kapsamında tüm binaların işlevi ve çehresi değiştirilinceye kadar.

Bu projenin kapsadığı butik otel, residanslar, ofisler, restoranların yanı sıra mağazalardan çoğunu Beymen grubunun özel marka butikleri oluşturuyor.

Beymen Mağazacılık ve Burcu Yapı işbirliği ile yürütülen Akaretler Projesi’nde dünyaca ünlü 13 mağaza yer alıyor. Mağazaların konseptleri ve iç mimari projeleri yurt dışı mimari ofisler tarafından hazırlandı ancak mağazaların tüm aydınlatmaları, TEPTA Aydınlatma tarafından büyük bir titizlikle yapıldı.

MARNI-AKARETLER

Corneliani, Jimmy Choo,  Marni,  Etro,  D-Squared,  Sergio Rossi Bottega Veneta, Chloé, Lanvin, Marc Jacobs, Alberta Ferretti  Berluti, Marc by Marc Jacobs.

Liste uzun bir liste ancak, 4 – 5 ay gibi kısa bir sürede organize olunarak çok yoğun bir tempoda çalışılan bir proje oldu. Çok sıkı takip edilen, tüm yüklenici firmalarla devamlı toplantılar yapılarak, müthiş bir işbirliği içerisinde tamamlandı. Hem sipariş ve proje safhası, hem de montajları TEPTA tarafından yapılan bu mağazaların kimileri daha önce İstinye Park’ta da TEPTA tarafından aydınlatılmıştı.

Mağazaların genel aydınlatmasında kullanılan armatürler, gizli aydınlatmalarda kullanılan özel üretim fluoresan armatürler, giyinme kabinlerindeki armatürler, WC, depo ve bodrum katlarda kullanılan tüm armatürlere ek olarak, exit acil yönlendirme armatürleri de TEPTA tarafından temin edilip montajı yapıldı.

MARNI-AKARETLER

Çoğu mağaza, zincir mağaza konseptinde olduğu için tüm dünyada açtıkları mağazalardaki dekorasyon, en küçük ayrıntısına kadar aynı özelliklerde yapılmak durumundaydı. Bu nedenle bu mağazaların aydınlatma projelerine müdahale etmek mümkün olmadı. Projeler, mağazanın genel konseptini hazırlayan yurtdışı mimari ofislerinden geldi ve burada detaylandırılıp yurt dışındaki ilgili aydınlatma firmalarına sipariş verildi. Bu da çok iyi organize olmuş bir takip sistemi ve takım çalışması gerektirdi. Kimi zaman ise önceden seçilmiş aydınlatma armatürlerine burada müdahale edilip yeni alternatifler sunuldu.

Mağazaların hemen hemen hepsinde, mevcut mimari yapı nedeniyle asma tavan kullanıldığı için gömme spotlar, genel aydınlatmanın vazgeçilmezi oldular. Pek çok mağazada ray spotlar genel aydınlatma için, kristal sarkıt armatürler de görsel şıklık için kullanıldı.

MARNI-AKARETLER

Çoğu mağazada kullandığımız  gizli aydınlatma, mağazaların geneline dramatik bir görünüm kattı. Kullanılan farklı boyutlardaki fluoresan armatürler, TEPTA tarafından özel olarak imal edildi ve homojen bir görünüm sağlanmış oldu.

Corneliani, Berluti ve Alberta Ferretti’de olduğu gibi bazen armatürlerin orijinal renklerinde, genel dekorasyonun ana rengine uygun olarak değişiklikler yapıldı. Lanvin’de tavanın yüksek olması sebebiyle, armatürlerin gerektiğinde aşağı ve yukarı hareketini sağlamak için üretilen asansör (çıkrık) sistemi de dahil olmak üzere kimi armatürler özel olarak TEPTA tarafından imal edildi.

Corneliani, Jimmy Choo, Marni ve Berluti mağazalarında tamamen IGUZZINI ürünler tercih edildi. Etro, D-Squared, Sergio Rossi ve Bottega Veneta’da ise Viabizzuno ürünler kullanıldı. Chloé’de Erco, Soka, Agabekov; Lanvin’de Panavision,Inedit, Flos; Marc Jacobs ve Marc by Marc Jacobs da ise Martini, ve Deltalight gibi birbirinden farklı aydınlatma firmasının armatürleri tercih edildi. Alberta Ferretti’de ise Modular ray spotları IGUZZINI raylar üzerine yerleştirildi.

Künye:
Proje katılımcıları:
İşveren: Beymen Mağazacılık AŞ
Proje Yöneticisi: Siran Çavdar
Proje Müteahhiti: Burcu Yapı
Aydınlatma Projesini Üstlenen ve Uygulayan: Tepta

Kullanılan Markalar: iGuzzini ve yukarıda bahsi geçen geniş yelpazedeki markaların gömme ve sıva üstü armatürleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir