Close

01/06/2008

Mania Gurme İstinye Pazarı

Aydınlatma tasarımı: Lamp 83 Aydınlatma San. A.Ş. Proje yeri: İstanbul Proje yılı: 2008

Metin: Aysel Güzel, Tümay Topçu Fotoğraf: Murat Yetkin

Türkiye’nin en seçkin şarap portföyünün yanı sıra diğer alkollü içeceklerin meraklılarına sunulduğu Mania Gurme İstinye Pazarı mağazasında oluşturulmak istenen dramatik etki dikkate alınarak aydınlatma projesi ve ürün seçimi yapıldı. Bu kriterin yanı sıra; sadece şişelerdeki etiketlerin rahatça okunabilmesi, kimi zaman ilgililerin ya da müşterilerin içeride uzun zaman geçirmesi talebi ve gerekliliklerinin de göz önünde bulundurulduğu mağazada yoğun olmayan, görsel konforun en üst seviyede tutulduğu bir aydınlatma hedeflendi.

Şarap ve likörün yanı sıra viski, grappa, sambuca, votka, bira, rakı ve konyak gibi her türlü alkollü içeceğinde satıldığı iki katlı mağaza da galeri boşluğu aydınlatması metal halide lambalı ankastre aygıtlar kullanılarak yapıldı. Mevcut tavan yüksekliğinin fazla olması nedeniyle 70W olarak tercih edilen Multi Ankastre aygıtlar, elektronik balastlı, orta açı reflektörlü ve shoplight lambalı kullanıldı. Böylece halojen lambalı diğer ürünlerle ışık rengi uyumu yakalanırken istenilen aydınlık seviyesi sağlanmış oldu.

Mağaza bütününde uygulanan ahşap ile sıcak ortam etkisi yaratılan mağazanın stand önleri için aydınlatma projelendirilirken ihtiyaç duyulan görsel konfor seviyesi dikkate alındı. Stand ile aydınlatma aygıtı arasında ürünleri inceleyen müşterinin yüksek ışık ya da kamaşmadan rahatsız olmadan alışveriş yapabilmesi gerekliliğinden hareketle bu noktada halojen lambalı, elektronik trafolu Basic Ankastre ürünler tercih edildi.

Giriş katı kiriş aralarında ise; kiriş altlarında yer alan standların yeterince aydınlatılabilmesi ve tavan yapısına da uygun bir sistem uygulanabilmesi için 75W, PAR30S lambalı spot aygıtlar seçildi. Standlara yönlendirilen bu Unispot aygıtlarla ürünler üzerine ihtiyaç duyulan yönlendirme rahatlıkla sağlanırken kullanılan halojen lambanın renksel geriverim avantajından da faydalanılmış oldu.

Birey ve kurumsal müşterilerin tadımlarını gerçekleştirdiği sergi ve tadım odası aydınlatması yapılırken mağaza genelinde uygulanan dramatik etkinin sürdürülmesi amaçlandı. Bu nedenle yine bu bölümde halojen lambalı Basic Ankastre kullanıldı.

Son olarak kasa üstü aydınlatmasında, dekoratif bir hava yaratabilmek amacıyla, derin halojen lambalı Action Ankastre ürünler kullanıldı. Ayrıca acil durumda görüşü ve algılamayı yeterli kılacak sayıda Idea acil kitli downlight aygıtlar da mağaza içerisinde dekorasyonu ve bütünlüğü bozmayacak şekilde yerleştirildi.

Ürün çeşitliliğinin yanı sıra şarap ve alkollü içki meraklılarına özel eğitimler, şarap tadımları, kav danışmanlığı gibi hizmetlerinde verileceği Mania Gurme İstinye Pazarı mağazası aydınlatması, satılan ürün özellikleri ve hedef müşteri grubu davranış, alışkanlık ve beklentilerine uygun olarak oluşturuldu. İstenilen “sıcak ve rahat” algısını oluşturma amacıyla ahşap olarak oluşturulan mimari konsept, kullanılan aydınlatma aygıtlarının nitelikleri ve ışık özellikleri ile eşleştirilerek pekiştirildi. Dramatik etki ile de tanımlanabilecek olan genel aydınlatma konsepti detaylandırılırken görsel konfor, müşterilerin vakit geçirme süreleri, ürün renkleri göz önünde bulunduruldu; böylece aydınlatma konsepti ve projesi ile de müşteri ve mağazaya özel bir sonuç ortaya konuldu.

Proje Künyesi:

İşin Adı: Mania Gurme İstinye Pazarı

Aydınlatma proje uygulaması: Lamp 83 Ayd›nlatma San. A.fi.

Kullanılan ürünler:

Unispot, Multi Ankastre, Basic Ankastre, Action Ankastre, Idea Downlight

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir