Close

18/03/2019

Yapılan bir araştırmaya göre; Işık Kirliliği uykusuzluğu tetikleyebilir

Geceleri parlak ve yapay dış aydınlatmaya yüksek düzeyde maruz kalan yaşlılarda gece uykusuzluk sorunu ortaya çıkabiliyor.

Journal of Clinical Sleep Medicine’in 15 Kasım 2018 tarihli sayısında yayımlanan bir araştırmaya göre, insanlar, ışık kirliliği olarak adlandırılan bu duruma ne kadar çok maruz kalırsa uykuya yardımcı olacak ilaçlara o kadar çok bel bağlar görünüyorlar.

Uydu verilerine dayanarak, parlak bir şekilde aydınlatılmış bölgelerde yaşayan insanlar, gece aydınlatmasına maruz kalmayan insanlara göre bu ilaçları daha uzun süre ve daha yüksek dozlarda almaya eğilimli görünüyor.

Sonuca varabilmek için araştırmacılar, National Health Insurance Service’ten – National Sample Cohort, Güney Kore’de 2002-2013 arasında sağlık taramalarına katılan insanlardan derlenen bir bilgi veri tabanı- 60 ve daha üzeri yaşta 50 binden fazla yetişkinin verilerine baktı. Araştırmacılar insanların gece ışığa maruz kalma durumları ile iki uyku ilacını, zolpidem (Ambien) ve triazolam (Halcion), kullanma durumlarını karşılaştırdı.

Çalışma sonucunu kaleme alanlar, sonuçların, ışık kirliliğinin sağlığı kötü etkileyebileceğini onaylar göründüğünü ve kamu yetkililerinin bu soruna eğilmeleri gerektiğini söylüyor.

Haber kaynağı: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/study-light-pollution-may-trigger-insomnia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir