Close

01/03/2010

Vancouver Kış Olimpiyatları’nda düşünce gücüyle aydınlatma

2010 Kış Olimpiyatları’nın sürdüğü Vancouver’da olimpik oyunlara ilginç bir aydınlatma etkinliği eşlik ediyor.
12 Şubat’tan itibaren Ontario Pavyonu’nu ziyaret edenler Ontario Eyaleti’nin simgeleri olan Parlamento Binası, Toronto CN Haberleşme Kulesi ve hatta Niagara Şelalesi’nin aydınlatmasını düşünce gücüyle kontrol edebiliyor.

Ziyaretçilerin tek yapması gereken özel bölmedeki yerlerini alıp bir kulaklık kapmak ve beyin dalgalarının nasıl kontrol edileceğiyle ilgili 3 dakikalık bir eğitimden geçmek. Sonrasında sadece nasıl bir ışık istediklerini düşünerek 4500 km uzaklıktaki Niagara Şelalesi’nin aydınlatmasını beyin dalgalarıyla değiştirebiliyor, proje mekanlarına yerleştirilen kameralar sayesinde yarattıkları efektleri canlı olarak izleyebiliyorlar.

Kanadalı firma InteraXon’un gerçekleştirdiği Bright Ideas adlı proje, aynı zamanda dünyanın en büyük düşünce kontrollü enstalasyonu olma özelliğini taşıyor. Firma, geçtiğimiz yıl Ontario Innovasyon Ödülleri töreninde yine beyin dalgalarıyla kontrol edilen bir müzik ve görsel sanat performansı sergileyerek büyük ilgi çekmişti.

2010 Kış Olimpiyatları boyunca ziyarete açık olan projenin amacı olimpiyatlar için Vancouver’a gelen ziyaretçilerin ilgisini ülkenin doğusundaki Ontario Eyaleti’ne çekerek bölgenin turizm potansiyelini artırmak. Düşünce gücü ile kontrol edilen ışıklar, ziyaretçilerin Ontario’nun simgeleriyle ışık ve aydınlatma üzerinden etkileşime girerek kişisel bir ilişki kurmalarını sağlıyor.

Proje,  http://interaxon.ca/featured_project adresinden canlı olarak izlenebiliyor.

Ayrıca eğer youtube açabiliyorsanız videosu burada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir