Close

05 December 2017

Sanatçı Erwin Redl’in “Whiteout” adlı eseri New York’ta

Sanatçının Madison Square Park’taki enstelasyonu 16 Kasım 2017 – 25 Mart 2018 tarihleri arasında görülebilir.

Bu enstelasyon, 2004 yılından bu yana, yaşayan sanatçıların eserlerini sergileyen Madison Square Park Conservancy’nin sponsorluğunda düzenlenen 35. açık hava sergisi.

33 m genişliğinde, 54 m uzunluğunda ve 3,5 metre yüksekliğinde olan alan, bir çelik direk ızgarasından kablolama yoluyla 900 şeffaf beyaz sarkıt küreyi içeriyor. Her bir kürede beyaz bir LED gömülü ve küre çim yüzeyinden 60 cm yükseklikte.

Dijital dalga desenleri, kışın karanlık kısa günlerinde kuzeybatıdan güneye, güneyden kuzeye doğru küreler boyunca beyaz ışıktan bir halı oluşturuyor ve kamusal aydınlatma işlevi görüyor.

Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde kompozisyon ve elektronik müzik eğitimi alan Redl, bina cepheleri üzerine yaptığı ışık projeksiyonlarıyla tanınıyor. Çalışmalarında Robert Irwin, James Turrell ve Doug Wheeler gibi Güney Kaliforniya Işık ve Uzay Hareketi sanatçılarından esinleniyor. Redout yaptığı bu enstelasyon ile modern ve çağdaş heykeldeki beyazın kullanımını keşfetmeyi amaçlıyor.

Haber kaynağı: http://www.archlighting.com/projects/artist-erwin-redls-whiteout-on-view-in-new-york-city_o

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *