Close

12/11/2013

İstanbul’un Perili Köşkü’nü Thierry Dreyfus Aydınlattı

PLD_PeriliKoskTasarımcı Thierry Dreyfus İstanbul’un Perili Köşkü’nü aydınlattı. Borusan Çağdaş Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapan bu 100 yıllık malikâne, yıllardır restorasyonu yarım olarak bırakılıyordu. Nihayet son restorasyonla birlikte tekrar kültürel dünyada yerini bulmuş oldu. Tasarımcı Thierry Dreyfus tarafından gerçekleştirilen aydınlatma enstelasyonuyla artık geceleri de aydınlık olan yapı, Dreyfus’un terimiyle, “perileri görünür” kılacak.

Tasarımcı yaptığı enstelasyonla; malikânenin, en ayırt edici özelliklerini öne çıkartmış. Örneğin köşeleri sararak kıvrımlarla dokuz kat boyunca yapıyı sarmalayan çıkıntılı balkonlar bu özelliklerden bir tanesi. Bu noktalar, yapının alt taraflarına yerleştirilen kozmik video gösterileriyle aydınlatılıyor. Karanlık çöktüğünde ve ezan okunmaya başladığında bu video gösterimleri ortaya çıkıyor. Sahnelerde bulutların geçişini, su akışlarını ya da ağaçların arasından göz kırpan güneş ışınlarını görebiliyorsunuz. Tüm bunlar sanki yapının kendi hafızasından canlanıp gözler önüne seriliyor.

Borusan bu enstelasyonu ilk olarak 13. İstanbul Bienniali’nin bir parçası olarak sergiledi. Eylül’de kısa bir süre aydınlatıldıktan sonra malikânenin adeta kurtarıcısı olan Borusan Vakfı’nın 70. yıl dönümünde enstelasyon tekrar canlandırıldı. Önümüzdeki üç yıl boyunca bu enstelasyon malikânede kalmaya ve görenlerin ilgisini çekmeye devam edecek.

Haber Kaynağı: http://www.wallpaper.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir