Close

17/06/2013

Jonathan Speirs Burs Fonu yetenekli öğrencileri bekliyor

Jonathan Speirs_Logo

Dünyanın en ünlü mimari aydınlatma tasarımcılarından, geçen yıl kansere yenik düşen, Jonathan Speirs, şimdi kendi adına kurulan fonla; aydınlatma tasarımındaki dehasını yetenekli mimarlık öğrencilerine bırakıyor.

 

 

Dünyaca ünlü aydınlatma tasarımcısı ve mimar Jonathan Speirs adına kurulan Jonathan Speirs Burs Fonu yetenekli mimarlık öğrencilerine aydınlatma tasarımcısı olabilmeleri için destek sağlıyor.

Aydınlatma tasarımı eğitimi sınırlı
Tüm dünyada mimari tasarım sektöründeki hızlı gelişmelere rağmen bu alanda resmi eğitim veren okullar çok sınırlı. Bununla birlikte mimari aydınlatma tasarımcısı olmaya kararlıysanız; resmi eğitiminizi sadece mimari, iç tasarım, sahne tasarımı ya da bunlara benzer yaratıcı veya teknik alanlar üzerinden alabilirsiniz. Uzmanlara göre gerçek ışık eğitiminizi ancak pratik yolu ile edinebilirsiniz.

Tüm dünyayı etkileyen bir tasarımcı
Jonathon Speirs (1958-2012) mimari ve aydınlatma alanında eğitim gördü. Bu iki alana da olan tutkulu ilgisi, onu dünya çapında bir tasarımcı olmaya yöneltti. Speirs’in ismi şimdi onun adına kurulan fonda yaşarken; yeni genç mimarlara tutkularına kavuşmaları için fırsat sunuyor.

Speirs, sadece ülkesi İngiltere’de yaptığı çalışmalarla değil mimari aydınlatma tasarımındaki profesyonel ve yaratıcı çalışmalarıyla tüm dünyada aydınlatma tasarımcılarını etkilemiştir. Aydınlatma tasarımı alanına yönelmeden önce mimari eğitimi görmüş, profesyonel deneyimlerinde kullanacağı teknik ve yaratıcı yeteneklerini geliştirmiştir. Bu alandaki başarısı için büyük bir tutkuyla, çok fazla çalışmıştır. Ancak sadece tutkuyla çalışmanın yetmediğini, aydınlatma tasarımı alanına geçişte bu yeni kariyer fırsatı için finansal anlamda riske girildiğini de görmüştür.

Burs için gerekenler
Eğer burs kazanmayı düşünüyorsanız Jonathan Speirs Burs Komitesi akreditasyonu olan bir okulun başkanı ya da müdürünün tavsiye mektubunu kabul ediyor. Bunun dışında ödül kazanmış bir öğrenciyseniz; bu da burs alabilmeniz için bir diğer olumlu seçenek. Mektup adayın kısaca kendi ifadesini veya bursu kazanmasında olumlu etkisi olacak başka bir bilgiyi de içerebiliyor.

Adaylarda aranan şartlar:

*Aydınlatma alanındaki tutku ve yaratıcılıklarını göstermeleri
*Çok çalışmaları
*Finansal desteğe ihtiyaç duymaları
*Akreditasyonu olan bir mimarlık okulunda okuyor olmaları.

Başvuruda bulunmaya düşünen bir öğrenciyseniz; kendi okul başkanınız ya da müdürünüzle iletişime geçmeli, resmi olarak Jonathan Speirs Burs Fonu’na* yaklaşımlarını sormalısınız.

*Burs verilecek öğrenci sayısı ve burs miktarı Jonathan Speirs Burs Fonu Mütevelli Heyeti’nin kararıdır.

 Başvuru ve detaylı bilgi için: http://uk.virginmoneygiving.com/charity-web/charity/finalCharityHomepage.action?charityId=1006556

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir