Close

08/06/2018

Vadi İstanbul AVM, İstanbul

Ayazağa Cendere yolu üzerinde yer alan Vadi İstanbul’da, toplam 3.200 m2’lik alan, ziyaretçilerin ve çalışanların görsel konforuyla birlikte mimari konseptle de uyum içinde olacak şekilde, ankastre ve spot grubundan seçilen, 4.000’in üzerinde armatür kullanılarak aydınlatıldı. Projede aydınlatma ürünleri olarak Lamp83 markası tercih edildi.

Vadi İstanbul’un farklı noktalardaki giriş bölümlerinin aydınlatmasında, kanopiler üzerine yerleştirilen, yüksek verimli, özel tasarım reflektörler ile çok daha güçlü bir ışığa sahip, spotlar kullanılarak, ışığın yüksek tavandan güçlü bir şekilde yere ulaşması sağlandı.

İç kısımda en dikkat çeken uygulamalar ise, tavanda yaklaşık 40 m yükseklikte yer alan skylight konstrüksiyon üzerinde gerçekleştirildi. Çelik yapı üzerindeki üçgen bağlantı noktalarına özel üretim pirinç mafsallar kullanılarak yerleştirilen, 50W ve 75W gücünde, 216 adet spot aracılığıyla, yüksek tavadan yere doğru, istenilen ışık dağılımı elde edildi.

Alışveriş merkezinin genel aydınlatmasında 30W gücünde A++ enerji verimli, LED ankastre ürünlerden yararlanıldı. Yemek katındaysa, yine tamamı A++ enerji verimli olmak üzere, iç kısımda 2x18W’lık ikili ankastre ürünler ve lata aralarında 30W gücünde spotlar kullanılırken teras bölümünde de 25W’lık rozanslı spotlar tercih edildi. Otopark alanındaysa 2x9W’lık ikili ankastre ürünlerden yararlanıldı.

Aydınlatma kurgusunda, AVM ziyaretçilerinin ve çalışanlarının temel ihtiyaçlarına ve görsel konfora öncelik verilirken, haftanın yedi günü ve günde en az 12 saat hizmet veren bir mekan olması sebebiyle işletme maliyetleri de hesaba katılarak, projede A++ verimli ürünler tercih edildi.

Projeye katılanlar:
İşveren: Artaş – Invest Adi Ortaklığı
Mimari: İki Design Group
Aydınlatma tasarımı: Har Hollands
Elektrik projesi: Elektra Mühendislik

Uygulanan ürünler:
Lamp 83, Zero LED, Joy LED, Silver LED, Bright LED, Deep LED

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir