Close

13/10/2017

Beymen, Zorlu Center

Metin: Aslı Kenanoğlu
Fotoğraflar: Engin Gerçek, Aras Kazmaoğlu

1971 yılından günümüze uzanan 43 yıllık moda ve lüks perakende deneyimi ile Beymen en yeni mağazasını 2013 sonunda Zorlu Center’da hayata geçirdi. İstanbul’un en işlek yerindeki bu yeni alışveriş merkezi, yenilikçi yapısı ve mimarisinin yanı sıra; dünyadaki en büyük Beymen mağazası olma özelliğini de taşıyor. Zorlu Center’ın en önemli konumlarından birinde bulunan Beymen mağazası, alışveriş merkezinin hem iç hem de dış kısımlarından rahatlıkla ulaşılabilme özelliğine sahip.

2 kattan oluşan mağazada, katları birbirine bağlayan merdivenlerin tavanında kullanılan cam pano üzerindeki desen, Dragon Fly olarak adlandırılıyor. Beymen’in amblemi haline gelen bu desen, duvar ve tavandaki panolar dışında vitrin ve mağazanın tüm cephesinde de yer alıyor. Bu panoların önündeki zeminde gizli aydınlatma olarak Tepta imalatı Power-LED wall washer lineer ürünler kullanılmış. IP65 korumalı olarak üretilen bu yer sistemi hem dış ortamı aydınlatıyor hem de duvarı boylu boyunca aydınlatarak cephedeki Dragon Fly ile birlikte dramatik bir efekt yaratıyor.

Cephede tüm binayı dolaşan, metal halide lambalara sahip yere gömme iGuzzini’nin Light-up armatürleri duvara açı verecek şekilde kullanılmış. Vitrin önlerinde ise özel olarak boşluk bırakılarak vitrinin kendi iç aydınlatmasına etki etmesinin önüne geçilmiş. Böylece dışarıdan bakıldığında hem vitrin hem de mağazanın iç kısımları kesintisiz olarak algılanabiliyor ve vitrinde fazladan bir ışık patlaması yaratılmamış oluyor.

Dragon Fly tavan panolarının içlerinde sıva üstü olarak tasarlanan Tepta imalatı Power-LED lineer armatürler bulunuyor. Panonun etrafında ise 60 adet kadar RCL’in uzaktan kumanda ile yönlendirme yapılabilen DR7 tavan gömme spotları kullanılmış. Yine aynı bölümde ara ara sarkık halde duran dekoratif cam ürünler var. Yerine göre özel olarak imal edilen bu ürünlerin montajı için, yüksek tavan sebebiyle özel bir gizli vinç askı sistemi tasarlanmış. Böylece ihtiyaç anında müdahalenin kolayca yapılabilmesi sağlanmış.

Mağazada genel aydınlatma için tavanda yer alan ve hareketli başlığa sahip gömme spotlar kullanılmış. İki katta yaklaşık olarak 3400 adet kullanılan spotlar Formalight markasının Gimbalo serisine ait iki ürünü 35W 24° ve 50W 40°. Yüksek renksel geriverimi (CRI) sebebiyle tercih edilen metal halide lambaları ile armatürler ürün renklerinin doğru algılanmasına yardımcı oluyor. Spotlar dışında yine tüm katlarda tavanda gizli aydınlatma bantı yer alıyor. Bant içerisinde farklı uzunluk ve güçlerdeki lineer LED ve flüoresan ışık kaynakları tercih edilmiş.

Dekorasyonun en göze çarpan noktalarından biri de gümüş ve altın varaklı ya da düz renk olarak tasarlanan, hareketli görüntüsüyle öne çıkan, Voult olarak adlandırılan tavan formları. Voult üzerinde, özel olarak tasarlanan küçük LED armatürler trimless ve 13W power LED olarak kullanılmış. Tavanın çerçevesini ise lineer LED ve flüoresan armatürler aydınlatıyor.

Yürüyen merdivenlerin üzerinde ise çerçevesiz bir aydınlatma hattı görmek mümkün. Lineer bu hattaki kasa bölümünde iGuzzini’nin Bespoke serisi, içindeki aydınlatmalar da ise iGuzzini’nin metal halide lambalı oynar başlıklı spotları yer alıyor.

Vitrinlerde tüm bu armatürlere ilave olarak iGuzzini’nin sıva üstü ve Frontlight ray spotları metal halide lambalar ile kullanılmış. Ray sisteminin tavanda veya duvarda yer alabilmesi ve hareketli başlıklar, değişen vitrin kompozisyonları için ideal bir ortam sunuyor.

Raflar ve duvar panolarının arka bölümlerinde farklı uzunluklarda üretilen Power-LED armatürler var. Açılı olarak tasarlanan lamba yerleşimi sayesinde tavandan duvara bir devamlılık ve mağazadaki ürünlerle birliktelik sağlanmış. Tüm rafların altlarında ise i-LED markasının Mobled model lineer LED armatürleri yer alıyor. Aslında sıva üstü olan üründe, raf altlarına yapılan özel kasalar sayesinde gömme ürün efekti sağlanmış.

Kadın “Jeans” bölümünün tavanı için 150 cm çapındaki 3 dairesel formdan oluşan barrisol sistem tasarlanmış. PVC gergi tavanın arkasında lineer LED’ler konumlanmış. Erkek aksesuar bölümünde 3 m uzunluğunda kumaş malzemeden oluşan dekoratif bir sarkıt yer alırken, kabin ve tuvaletlerde ise iGuzzini markasına ait Reflex ve PinHole tavana gömme armatürleri konumlanmış.

Kozmetik bölümünün en dikkat çekici objesi, Swarovski imalatı yuvarlak formlu bir kristal sarkıt. Kristal üzerinde ışığın yansıması ile davetkar bir görüntü oluşturan bu sarkıt 640 cm çapı ile 4 gün süren bir montaj sonucu takılmış.

Projeye katılanlar:
Mimari proje: Michel Group GmbH
Uygulama: Burcu Yapı
Aydınlatma tasarımı: Lichtkompetenz GmbH – Joerg Krewinkel
Elektrik projesi: Esta Mühendislik
Mekanik proje: Erel Mühendislik
Aydınlatma ürün tedariği: Tepta Aydınlatma – Alev Bural Çelik, Raif Kural

Uygulanan ürünler:
iGuzzini, Formalight, DCL, Özel Üretim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir