Close

21/08/2020

Uzak-UVC “koronavirüsü öldürüyor” ancak insanlara zarar vermiyor

Bir araştırmaya göre, insanların bulunduğu ortamlarda güvenle kullanılabilen uzak-UVC ultraviyole ışığı havadaki koronavirüslerin yüzde 99,9’unu öldürüyor.

En önemli bulguya göre, aydınlatma sektöründe üretilen lambaların çoğunun dalga boyu olan 254 nanometrelik geleneksel UV-C’nin aksine 222 nanometre uzak-UVC insanlara zararlı değil.

New York’taki Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nden bilim insanları, uzak-UVC’ye maruz bırakılan havadaki damlacıklarda bulunan mevsimsel koronavirüslerin yüzde 99,9’dan fazlasının  öldüğünü söylüyor.

Columbia Üniversitesi Vagelos College of Physicians and Surgeons’ta Radyasyon Biyofiziği Higgins Profesörü ve Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nde Radyolojik Araştırmalar Merkezi Direktörü Dr. David Brenner, “Sonuçlarımıza göre, mevcut yönetmelik sınırlarında uzak-UVC ışığı ile havayı düzenli olarak dezenfekte etmek insanların kullandığı iç mekân ortamlarında havadaki virüs seviyesini büyük ölçüde azaltabiliyor,” dedi.

Araştırma bugün Scientific Reports’ta yayımlandı.

Geleneksel UVC ışığı (254 nm dalga boyu) boş hastane odaları veya boş metro vagonları gibi insansız alanları dezenfekte etmek için kullanılabiliyor, ancak sağlık açısından tehlikeli olabileceğinden insanlarla dolu kamusal alanlarda bu geleneksel UV lambalarına doğrudan maruz kalınmaması gerekiyor.

Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, insanlarla dolu kapalı alanları sürekli ve güvenli bir şekilde dezenfekte etmek için uzak-UVC ışığını (222 nm dalga boyu) araştırmaya devam ediyorlar.

Uzak-UVC ışığı, gözün gözyaşı tabakasına veya cildin dış ölü hücre tabakasına nüfuz edemiyor, bu nedenle vücuttaki canlı hücrelere ulaşıp zarar veremiyor.

Araştırmacılar daha önce uzak-UVC ışığının, havadaki grip virüslerini güvenli bir şekilde öldürebileceğini göstermişti.

Yeni makale, araştırmayı, yapısal olarak COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsüne benzeyen mevsimsel koronavirüsleri kapsayacak şekilde genişletiyor.

Çalışmada, araştırmacılar iki yaygın koronavirüsü aerosol haline getirmek için bir buğulama cihazı kullandılar. Daha sonra koronavirüs içeren aerosoller, uzak-UVC lambasının önündeki havaya püskürtüldü.

Virüsler uzak-UVC ışığına maruz bırakıldıktan sonra, araştırmacılar virüslerin ne kadarının halen canlı olduğunu test ettiler.

Araştırmacılar, virüslerin yüzde 99,9’dan fazlasının ışığa çok düşük bir maruz kalma süresi sonrasında öldüğünü keşfettiler.

Araştırmacıların elde ettikleri sonuçlara göre, mevcut yönetmelik sınırlarında uzak-UVC ışığına sürekli maruz kalan havadaki virüslerin yüzde 90’ı yaklaşık sekiz dakikada, yüzde 95’i yaklaşık 11 dakikada, yüzde 99’u yaklaşık 16 dakikada ve yüzde 99.9’u yaklaşık 25 dakikada ölüyor.

Koronavirüslerin uzak-UVC ışığına duyarlılığı, insanların bulunduğu kapalı kamusal alanlarda asma uzak-UVC lambalarının, koronavirüslerin yanı sıra grip gibi diğer virüslerin de kişiden kişiye bulaşma riskini önemli ölçüde azaltmak için uygun ve güvenli olabileceğini düşündürüyor.

Devam eden başka bağımsız bir çalışmada araştırmacılar, uzak-UVC ışığının havadaki SARS-CoV-2’ye karşı etkinliğini test ediyorlar. İlk sonuçlar, uzak-UVC ışığının SARS-CoV-2’yi öldürmede de etkili olduğunu gösteriyor.

Brenner, Lux’a şöyle dedi: “Uzak-UVC ışığı koronavirüs türleri arasında gerçekten ayrım yapmıyor, bu yüzden SARS-CoV-2’yi de aynı şekilde öldürmesini bekliyorduk.”

“SARS-CoV-2 büyük ölçüde öksürük ve hapşırık damlacıkları ve aerosolleri yoluyla havaya yayıldığından havadaki virüsü, özellikle insanlar etrafta iken güvenli bir şekilde etkisizleştirebilecek bir araca sahip olmak önemli.

“Hastaneler, otobüsler, uçaklar, trenler, tren istasyonları, okullar, restoranlar, ofisler, tiyatrolar, spor salonları ve insanların toplu halde bulunduğu tüm iç mekânlarda güvenle kullanılabileceğinden, SARS-CoV-2 ve diğer virüslerin bulaşmasını sınırlandırmak için uzak-UVC ışığı, yüz maskesi takmak ve ellerinizi yıkamak gibi diğer önlemlerle birlikte kullanılabilir.”

Makale; “ Far-UVC light (222-nm) efficiently and safely inactivates airborne coronaviruses” Yazarlar: Manuela Buonnano, David Welch ve Igor Shuryak

Haber kaynağı: https://www.luxreview.com/2020/06/29/far-uvc-light-kills-coronavirus-but-doesnt-harm-people/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir