Close

18/10/2021

Görünür ışık dezenfeksiyonunda zaman bizden yana değil

Metin: Maury Wright

Bir yılda ne kadar çok şey değişiyor. Bir yıl önce karım ve ben deli gibi dezenfektan mendil kullanıyorduk. Kargodan gelen paketler ve bütün market ürünleri silinerek temizlenmeliydi. İşi garantiye almak için gerekli olmayan şeyleri hemen garaja götürüp, görünmez patojenlerle ilgilenme işini zamana bırakıyordum. 

Bilim, yüzey kontaminasyonunun koronavirüsün yayılmasında baskın yöntem olduğundan emindi. Mor radyasyona dayalı görünür ışık dezenfeksiyonu ürünlerinin duyuruları bunları hatırlattı.

Gerçekçi olmak gerekirse, bunu anlamalıydık. ABD’de, haberi çokça yapılan, geniş bir insan grubu arasındaki ilk bulaşma örneğinin izinin, kalabalık bir kapalı alandaki koro çalışmasına kadar sürüldüğünü hatırlıyorum. Hava yoluyla bulaşmanın hızlı yayılmaya neden olduğu açıktı. Maske önerisi ve zorunluluğu çok geç geldi.

O yıla geri döndüğümde, görünür ışık dezenfeksiyonunun pandemiyi yavaşlatmaya yardımcı olabileceği konusunda iyimserdim. Ancak teknolojinin viral patojen üzerinde nasıl performans göstereceği konusunda çok az araştırma yapılmıştı. Kapsamlı çalışmalar bakteriyel ve fungal patojenler üzerineydi. Dezenfeksiyon teknolojisi, stafilokokların sorun olmaya devam ettiği sporcu soyunma odaları gibi yerlerde zaten yaygın olarak kullanılıyordu.

Bu arada, UV-C (100-280 nm) bandındaki ultraviyole (UV) radyasyonun virüsleri etkisiz hale getirdiği uzun zamandır biliniyordu. Yakın zamanda özel bir raporda yazdığım gibi UV-C, tüberküloz servislerinde yaygın olarak kullanılmış ve büyük bir salgının önlenmesine yardımcı olmuştu. Yine de tekrar tekrar tartıştığımız gibi UV-C dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

İdeal olarak toplum, ileride birçok UV-C teknolojisi ve görünür ışık dezenfeksiyon teknolojisi biçiminden yararlanacaktır.

Ancak bir yıl önce görünür ışık teknolojisinin koronavirüsle savaşmak için iyi bir araç olacağını düşünmüş olmama rağmen, bu teknolojinin hava yoluyla bulaşan patojenleri engellemeye yardımcı olması pek olası değil. Virüsü etkisizleştirmek çok uzun sürüyor. Sözü edilen koro çalışması, insanlar için güvenli olan mor ışıklı armatürle aydınlatılmış bir odada yapılsaydı bile yine de çoğu kişi hasta olurdu.

Her şeye rağmen araştırma kurumlarının ve üreticilerin mor ışığın antiviral özelliklerini belgelemek için yaptığı sıkı çalışmayı ve harcadığı hızlandırılmış çabayı takdir ediyorum. Artık bu teknolojinin neler yapabileceğini biliyoruz. 

Bir sonraki pandeminin ne zaman ve nasıl olacağını ve yayılacağını kim bilebilir? Sanırım bu noktada hepimiz yeni bir pandemi daha olacağına ikna olmuş durumdayız. Tüm cephelerde daha iyi hazırlanacağımızı içtenlikle umuyorum.

Bu arada, ilerleyen zamanda UV-C teknolojisinin ticari binalarda kullanıma da odaklanacağız. Bu uygulama alanı şu anda biraz tuhaf, çünkü çoğumuz ofislerde değiliz. Ancak geri dönüşün başladığını hissediyorum. Hazırlıklı olmamız gerektiğini ne kadar söylesem az.

Haber kaynağı: https://www.ledsmagazine.com/lighting-health-wellbeing/article/14203396/time-is-not-on-our-side-with-visiblelight-disinfection-magazine

One Comment on “Görünür ışık dezenfeksiyonunda zaman bizden yana değil

Teoman İnal
16/11/2021 - 10:19

Merhaba,

İdeal olarak toplum, ileride birçok UV-C teknolojisi ve görünür ışık dezenfeksiyon teknolojisi biçiminden yararlanacaktır.

demişsiniz.
görünür ışık dezenfeksiyon teknolojisi

kullanılıyor dersem bu konu ilginizi çeker mi?
irtibat kurun anlatalım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir