Close

26/03/2021

Studio Roosegaarde’den Urban Sun

Açık alanda güvenle toplanmayı sağlayabilir.

Hollandalı Studio Roosegaarde firması, 5 Mart’ta halka açık alanların Covid-19 gibi virüslere karşı sterilize edilmesi ve böylece açık havada daha güvenli bir şekilde toplanabilmek gibi potansiyel bir faydaya sahip kurulum tarzındaki lamba tasarımı Urban Sun’ı tanıttı.

Stüdyonun kurucusu Daan Roosegaarde, hem bilginin metaforu hem de sanatsal ve işlevsel yenilikler için bir araç olarak ışığın gücüyle uzun zamandır ilgileniyor ve ondan ilham alıyor.

Virüslerle savaşta belirli bir ultraviyole ışık türünden faydalanmakla ilgili potansiyel kullanımlar hakkında birtakım bilimsel araştırmaları okuduktan sonra, 2019 yılında, Urban Sun için kendi kendini finanse eden bir pilot projeye başladı ve pandeminin yarattığı aciliyete yanıt olarak bu çabalarını hızlandırdı.

© Ossip van Duivenbode

Geleneksel UV ışığının havadaki virüsleri etkili bir şekilde öldürdüğü kanıtlandı, ancak bu ışık hem kanserojen hem de kataraktojenik olan, insanlar ve hayvanlar için zararlı olduğu düşünülen 254 nm (nanometre) dalga boyuna sahip. 222 nm dalga boyuna sahip uzak UVC ışığı olarak adlandırılan yeni bir ışık türü, hem insanların maruz kalması bakımından güvenli kabul ediliyor hem de koronavirüs ve diğer patojenlerin % 99,9’unu güvenli bir şekilde sterilize edebiliyor. Daha kısa dalga boyu, ışığın memeli derisine giremeyeceği veya gözlere zarar veremeyeceği anlamına geliyor, ancak bakteri ve virüslerin daha küçük boyutta (mikrometre veya daha küçük) olmaları nedeniyle, uzak UVC bunlara etkili bir şekilde nüfuz edip bunları etkisiz hale getirebiliyor.

© Willem de Kam

Urban Sun’ı çalıştıran uzak UVC ışık teknolojisinin ardındaki araştırma, Columbia ve Hiroshima Üniversitelerinden bilim insanları tarafından kaleme alınan ve hakemli akademik dergide yayımlanan birkaç makalede ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Urban Sun projesi, Studio Roosegaarde ekibinin yanı sıra dünyanın dört bir yanından çeşitli uzmanlar ve bilim insanları tarafından da denetlendi. Projenin uzak UVC ışık kaynağı, Hollanda Ulusal Meteoroloji Enstitüsü VSL tarafından ölçülüp kalibre edildi. Urban Sun, Uluslararası İyonizan Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu’nun (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection – ICIRP) tüm güvenlik standartlarını karşılıyor.

© Willem de Kam

Urban Sun, bir dizi kablo kullanılarak zemin üzerinde asılı duran bir lambadan oluşuyor. Akşamları etkinleştirilen kurulum, altındaki alana konik bir ışık küresi yayarak bu alandaki havayı sterilize ediyor.

İlk Urban Sun tanıtımı, Rotterdam’ın simgesel Erasmus Köprüsü’nün yanında gerçekleştirildi ve teması bir film galası tarzında oluşturulup filme alındı. Filme, Studio Roosegaarde’nin web sitesinden ulaşılabiliyor.

© Willem de Kam

Urban Sun, fikir olarak hâlâ geliştirme aşamasında ancak bu tanıtım, umut aşılamak ve maske ve sosyal mesafe gibi mevcut halk sağlığı tavsiyelerine ek koruma katmanları olarak geniş ölçüde adapte edilebilecek yaratıcı müdahaleleri keşfetmek için tasarlandı.

Virüsün bulaşmasına karşı gerçek anlamda etkili bir temel araç olabilmesi için bu teknolojinin çok daha sağlam testler, değerlendirme ve adaptasyondan geçmesi gerekiyor, böylece virüsün daha yaygın bir şekilde bulaştığı iç mekânlarda kullanılır hale gelebilir ve ayrıca dış mekân kullanımlarında rüzgar hızı değişiklikleri, yapısal kısıtlamalar ve amaçlanan kapsama alanları bakımından özelleştirilebilir.

Bu ilk iterasyon, salgın sırasında fena halde ortadan kaybolan yakınlık duygusunu geri kazandırmayı ve hükümetler, mimarlar ve yenilikçiler için pandeminin zorluklarına karşı bulunacak yeni çözümler üzerinde iş birliği yapmak üzere bir eylem çağrısı görevi görmeyi amaçlıyor.

Roosegaarde, projeyi kamusal bir alana kurarak herkesi düşünmeye ve dikkatli bir fikir alışverişine davet ederken hükümetleri ve iş ortaklarını bu tür teknolojileri geliştirmeye ve büyütmeye teşvik ediyor. Roosegaarde, pleksiglas bariyerler ve çevreden yalıtılmış insan kümeleri yoluyla tecridin alternatiflerini davet etmek ve yurttaşlar ile kanaat önderlerini “yeni normalimizin mimarı olmaya ve  daha iyi buluşma ve etkileşim yerleri yaratmaya” teşvik etmek istiyor.

© Willem de Kam

Urban Sun, şu anki haliyle Covid-19’a karşı ek koruma katmanı sağlıyor, ancak mevcut düzenlemelerin yerini alması amaçlanmıyor.

Roosegaarde, Urban Sun’ları zamanla metro istasyonları, okullar, meydanlar ve spor alanlarına kurmanın kamusal alanları daha güvenli hale getirmeye yardımcı olabileceğini umuyor. Elbette bu arada ekip, hava yoluyla taşınan mikrobik hastalıkların yayılmasını azaltmak ve nihayetinde gelecekteki halk sağlığı sorunları karşısında daha iyi ve daha güvenli bir dünya yaratmak için umut verici, ucuz ve güvenli bir araç olarak uzak UVC ışığına ve bu ışığın hem iç hem dış mekânlardaki potansiyel kullanımlarına ilişkin farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

© Willem de Kam

Haber kaynağı: https://archello.com/news/studio-roosegaardes-urban-sun-could-mean-safer-outdoor-gatherings

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir