Close

04 January 2018

Studio Roosegaarde’den WINDVOGEL

WINDVOGEL nedir? Windvogel’ler yaklaşık 100kW potansiyel enerji üretebilen ve bu şekilde 200 eve yeşil enerji sağlayabilecek uçurtmalar. Bu akıllı uçurtmalar havada süzülürken aslında yerdeki istasyonlarına kablolarla bağlı. Kablosunun itilip çekilme hareketi aynı bisiklet dinamosu gibi elektriğe dönüşüyor.

Proje 2014 yılında aramızdan ayrılan Hollandalı astronot Wubbo Ockels’in rüya projesiydi. Astronot projeyi TU Delft ile beraber hayata geçirirken sadece WINDVOGEL’e özel olarak tasarlanmış fiber hattı kullanıldı.

Roosegaarde’in projesi görsel bir senfoni, yeşil enerjinin güzelliğini ve şairaneliğini kutsamak için çizgilerin dansı.

Afsluitdijk, Hollanda’da bulunan ve kenti çevresindeki suyun akımına karşı koruyan 32 km’lik bir bir baraj. 1932 yılında inşa edilen oldukça önemli bir mühendislik projesi ama yapımından bunca yıl sonra yenilenmeye ihtiyaç duyuyor. Bu mühendislik harikasının geleceğini korumak için Hollanda hükümeti kapsamlı bir uygulama başlattı ve bu program kapsamında Roosegarde projelerinin katkısıyla barajın simgesel gücünü daha da artacak.

Yeşil enerji projesine destek veren 3 proje var GATES OF LIGHT, WINDVOGEL ve GLOWING NATURE. Tüm bu projeler Roosegarde tarafından tasarlanıyor ve yeşil enerjinin öncülüğünü yapıyor.

WINDVOGEL, 21 Ocak 2018’e kadar belirli günlerde görülebilir. Buna imkanı olmayanlar için, Icoon Afsluitdijk web sitesinde bir sanal bir tura katılmak mümkün.

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/windvogel-by-studio-roosegaarde/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *