Close

02/09/2020

Uzmanlar, uzak morötesinin yaygın kullanıma hazır olmadığını söylüyor

Uzmanlar, uzak UV-C’nin insanlar için standart UV-C’den daha az zararlı olduğunun söylenmesine rağmen, daha fazla araştırma yapılmadan genel kullanıma hazır olmadığını söylüyor.

Uluslararası Morötesi Derneği’nden (International Ultraviolet Association – IUVA) bilim insanları, insanların bu ışınıma doğrudan maruz kalmasının beklendiği yerlerde “yaygın uygulamayı desteklemek için henüz yeterli kanıt olmadığını” söylüyor.

IUVA, uzak UV-C’nin güvenli olduğuna dair yeterli kanıt sunulana ve bunu binalarda uygulamanın uygun yolları belirlenene kadar, muhafazasız bir dezenfeksiyon teknolojisi olarak uygulanmamasını tavsiye ediyor.

Uzak UV-C ışınımı, 200 ila 225nm arasındaki dalga boyu aralığında yer alırken geleneksel UV-C 240 ila 280nm arasındadır.

Aydınlatma sektörü, 254nm dalga boyunda çalışacak şekilde tasarlanan dezenfekte edici cıvalı lambaların üretimini hızlandırıyor.

Binaları Covid açısından daha güvenli hale getirmeye yardımcı olabilecek üst hava dezenfeksiyonu, dezenfeksiyon odaları ve diğer virüs öldürücü ürünlerde  gelişen bir pazar öngörülüyor.

Uzak UV-C’ye olan ilgi, “cilt için güvenli” olarak kabul edildiği için artmış durumda.

Daha kısa dalga boylarındaki daha yüksek enerjili ışınım, koruyucu dış deri hücreleri veya gözlerin dış gözyaşı tabakası tarafından emilir ve bu nedenle hasara neden olacağı elverişli dokuya ulaşmaz.

Bunun aksine, bakteri ve virüsler böyle bir korumaya sahip olmadığından doğrudan ışınıma maruz kalırlar.

Her iki spektral aralığı kapsayan lamba teknolojileri uzun yıllardır var, ancak uzak UV-C, geniş kullanım alanına sahip değil.

Bugüne kadar insanların maruz kalmasıyla ilgili hiçbir klinik veya uzun vadeli çalışma yapılmadı, yaralı cilt veya gözler üzerindeki etkisi bilinmiyor.

IUVA, aydınlatma sektörü tarafından herhangi bir geniş çaplı uygulamaya geçilmeden önce teknolojinin güvenliğini belirlemede bu tür çalışmaların gerekli olduğunu söylüyor.

Yapılan açıklamalardan birinde, “İlk bulgular olumlu olmakla birlikte, teknolojinin insan bulunan ortamlarda kullanıldığında meydana gelebilecek herhangi bir ikincil etkisi üzerine daha fazla araştırma yapılması gerekiyor,” deniliyor.

Dezenfektan olarak uzak UV-C ışınımının kapasitesi ortaya konulmuş olsa da saha uygulamalarındaki performansı genellikle doğrulanmamış durumda.

Geleneksel [UV-C kullanarak dezenfeksiyon] durumunda, kullanımdan önce sistemlerin doğrulanması amacıyla akademik çevreler, sektör ve düzenleyiciler tarafından kabul edilmiş protokoller mevcut.

Bu, [UV-C kullanarak dezenfeksiyonun] güvenli ve etkili bir şekilde uygulanmasına olanak tanır. Ancak, uzak UV-C uygulaması için böyle bir mutabakat yok ve üreticilerin iddialarını değerlendirmek için özel çalışılmış protokoller tanımlanmak zorunda.

Haber kaynağı: https://www.luxreview.com/2020/07/29/far-ultraviolet-not-ready-for-deployment-say-experts/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir