Close

07 March 2014

.lighting domainleri artık kullanıma hazır

PLDAydinlatmaDomainYeni Üst-Düzey Domain adları duyuruldu ve aydınlatma bunların arasında yer alıyor. Çoğumuz genel olarak domain isimlerini com, net, org, co ve biz olarak biliriz. Bir web sitesine kayıt olurken de bu domainlerden genelde giriş yaparız. Bu domain isimleri “jenerik” olarak adlandırılıyorlar çünkü; edu, gov gibi sponsor domain isimlerine kıyasla, onların alımlarını kimin yapacağı konusunda belirli bir kısıtlama yok.

Daha önceki güçlü sınırlandırmalarla birlikte bu bir çeşit “çay partisi” gibiydi. İlk kim giriş yaparsa en iyi ismi, en akılda kalıcı olanı o alırdı.”.lighting” (.aydınlatma) ise açık bir gTLD tescili. Bu da herhangi bir tip web sitesinde kullanılabileceği anlamına geliyor. Yeni bir gTLD olmak aynı zamanda web sitelerine istenilen adlandırma olanağını da tanıyor. Bu yüzden şu anda piyasada var olan domainlerden hala ideal bir web adresi edinemediyseniz .lighting,  her zaman istediğiniz adrese kavuşmanızı sağlayabilir.

godaddy.com ve birçok diğer büyük domain isim tescilleri de artık .lighting domain adresi ile giriş yapacak.

Haber Kaynağı: http://www.illumni.co/new-lighting-domains-available-now/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *