Close

09/06/2014

Uykuyu kolaylaştıran LED lamba: Saffron Drift

DriftLight1Elektrik çağının gelişinden beri bizler ışığı, gün battığında aydınlatıcı bir dostmuş gibi, her daim orada var olan bir şey olarak düşündük. Ancak modern zamanlar kendi modern problemlerini de yaratıyor ve sıra her zaman ışığı yüzümüze doğru tutan araştırmacılara geliyor.


DriftLight2Evimizden, sokak lambaları, bilgisayar ekranları, akıllı telefonlar, televizyonlar ve yaklaşık olarak her donatımda küçük lambaların düzenlenmesine kadar devam eden bu süreç sağlıklı bir alışkanlık olmayabilir. Bizler kendimizi her gün çok fazla ışığa bulanmış olarak buluyoruz. Fiziksel ritmimizin düzenine müdahale ediyor ve zayıf uyku esnasında kendini gösteren “foto duyarlılık” kronik durumunu yaratıyoruz. Işığa tüm saygımıza rağmen, şunu söylemek mümkün ki sürekli olarak fazla “uyarılmış” durumdayız.

DriftLight3
Saffron Drift Light, 40W’a eşit birçok yeni LED lambaya benziyor gibi görünse de, 29 dolarlık bu lamba, uykuyu bölmektense uykuya geçmeye yardım etmek için tasarlandı. İç mikro-işlemciler kullanılarak Drif lambanın ne kadar ve ne zaman aydınlatacağı kontrol edilebiliyor. Drift, herhangi bir LED lamba gibi aydınlatma düğmesine birkaç dokunuşla açılıp kapatılabiliyor. Sıcak renklerdeki lamba “Geceyarısı Moduna” dönüşebiliyor, kademeli olarak ışığı hafifletilebiliyor, 37 dakika sonra ise tamamen kapanıyor. Gün batımını taklit eden bu efekt; bir insanın tamamen karanlığın içine atılmasındansa uykuya geçmesini kolaylaştırıyor. Drift, güneşin kademeli olarak doğal batışını taklit ediyor.

DriftLight4Üç dokunuş ile Drift Lamba bu kez “Ay Işığı” moduna geçiyor, düşük bir ışık seviyesi sunuyor. Öyle ki bu mod; bir atmosfer ışığı, gece ışığı ya da güvenlik ışığı olarak da kullanılabiliyor. Tüm üç durumda da -Gündüz, Gece yarısı, Ay ışığı- bu LED lamba sıcak bir ışık derecesi veriyor. Böylece aslında diğer LED’lerin özelliklerinden olan mavi renk ışık tayfının melatonin seviyesini negatif olarak etkilemesi durumu da ortadan kalkıyor.

The Drift Light, tekli 4’lü ve 10’lu seçeneklerle satışa sunuluyor.

Haber Kaynağı: http://design-milk.com/drift-light-led-bulb-recreates-sunset-better-sleep/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir