Close

07/08/2015

Gece uyumayı kolaylaştıran e-book uygulaması

e-book2Mavi renkli bir ekrana bakmak sizi uzun süre uyanık tutmakla kalmaz aynı zamanda en sonunda uyukladığınızda bile ideal uyku modunuzu bozmaya başlar.

Bu yüzden, eğer uyumadan önce okumayı seviyorsanız ancak daha elektronik bir çözüm için basılı kitaplardan vazgeçtiyseniz bu şöyle bir probleme neden olabilir: Uyku öncesi aktiviteniz uykunuzu mahvedebilir.

Oyster, üyelik sistemi ile çalışan e-book aplikasyonu, gece uykularınız için daha dostça bir çözüm. Mac, Windows ve Linux’un F.lux uygulaması gibi Oyster’ın yeni Lumin’i, günün saatine bağlı olarak kullanılan uygulamanın renklerine uyum sağlıyor, gece vakti geldiğinde tüm ekranı sıcak bir amber rengine dönüştürüyor.

e-book1Fotoğraf: Rommel Canlas/Shutterstock

İnsanlar fiziksel ritimlerini -vücut saatlerini- düzenlemek için gün ışığından ipuçları alırlar. Gözlerimiz, görülebilir ışığı algılamamıza yarayan çubuklar ve konilerin dışında, kısa dalga boyundaki ışıklar (soğuk) için de alıcılara sahiptir. Melanopsin adı verilen bir foto-pigment içeren bu alıcılar, dünyanın gece/gündüz döngüsü ile senkronizasyon içinde olmamıza yardım ederler.

e-book3Fotoğraf: Bhakpong/Shutterstock

Yatmadan önce iPad’inizden bir şeyler okumak melanopsini uyarır. Basılı bir kitabı örneğin mum ışığı altında okumak ise bunu yapmaz. Sıcak-renkli Oyster aplikasyonuyla bir kitap okumak ise bu konuda yardımcıdır çünkü renkleri ideal bir “kağıt/akkor” ışığı karışımına yakındır. Bu da uyku öncesi kitabınızın işini doğru bir şekilde yapmasını sağlar, tamamen uyumaya hazır olana kadar, sizin rahatlamanızı mümkün kılar. Kısacası eğer kitabınız bu uygulamaya rağmen sizi ayakta tutuyorsa bu yazarınızın suçudur Oyster’ın değil…

Oyster bir U.S aplikasyonu ancak birçok okuma uygulaması siyah-üzerine-beyaz gece moduna dönüştürülebiliyor. Böylece mavi ışığın en kötü etkilerinden kaçınabilir ya da basılı kitaplara geri dönebilirsiniz.

Haber kaynağı: http://www.fastcoexist.com/3047739/this-e-book-app-wont-keep-you-awake-at-night

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir