Close

21/05/2015

Geceleri iyi aydınlatılmış noktaları bulan uygulama: Rudder

PLDRudderBu yeni akıllı uygulama ile karanlıkta kalan sokaklarda ya da yan yollarda yürümek zorunda kalmayacaksınız.

Rudder isimli uygulama, yürüdüğünüz zaman, size en yakın aydınlatılmış rotayı belirtiyor. “Rudder geceleri dışarı çıktığınızda en iyi aydınlatılmış yönü bulmanız konusunda size yardımcı oluyor. Bu apartmanınızın civarı, kütüphane ya da yemek yenilen bir nokta olabilir. Rudder ile karanlık, tekinsiz sokaklarda uzun yürüyüşler ve takip edilme endişesiyle ailenizi arıyormuş gibi yapmanız gerekmeyecek.”

PLDRudder2Şu anda betada Runner, API verisi kullanıyor ve telefonun kamerası aracılığıyla bir ışık ölçer oluşturuyor. Böylelikle kullanıcılara gidecekleri yöndeki en iyi aydınlatılmış yolu ve aynı zamanda rotoları üzerindeki ışık miktarını da gösteriyor. Bu uygulama hem geceleri güvenli bir şekilde yürümek hem de oldukları noktada daha etkili bir görüş sağlamak isteyenler için kullanışlı olabilir. Bu uygulamaya ileride nerede olduğunuzun bilinmesi, eve güvenli bir şekilde vardığınızın anlaşılması gibi özellikler eklenerek de geliştirilebilir.

PLDRudder3Tasarımcı Hannah Dow, üniversitelerin kampüslerinde de araştırma yapmaya başladıklarını söylüyor. Dow, şöyle konuşuyor: “Genç öğrenciler sıklıkla çevrelerine alışmakta zorlanabiliyorlar. Başka bir şehirden gelmiş olabiliyorlar ve bu zor binalar arasında yönlerini bulmakta güçlük çekebiliyorlar. Biz öğrencilerin bu uygulamayı kullanarak çevrelerini daha iyi tanımalarını ve özellikle gece yürürken daha güvenli gidilebilecek yerleri tercih edebilmelerini umuyoruz.”

Haber kaynağı: http://gajitz.com/night-light-walking-map-app-takes-you-along-lit-areas/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir