Close

04/08/2016

Gecenin Kaybı Aplikasyonu

loss-of-the-night-scistarterHemen şimdi yapacağınız bir çalışmayla bilim adamlarına ışık kirliliğini ölçmeleri konusunda yardım edebilirsiniz. Bu konuda eğer istekliyseniz göreviniz; ücretsiz bir aplikasyon kullanarak hangi yıldızları görüp göremediğinizi bildirmek.

Yaşadığınız yerde geceleri gökyüzüne baktığınızda kaç tane yıldız görebiliyorsunuz? The Loss of the Night uygulaması, bilim adamlarına ışık kirliliğini ölçebilmeleri adına yıldızları belirleyebilmelerine olanak tanıyor. Bu aplikasyon hem eğlenceli hem de kolay. Üstelik kullanıcılara, zaman içinde gökyüzü parlaklığının nasıl değiştiğinin izini sürerken aynı zamanda takım yıldızlarını öğrenmelerine de, yardım ediyor.

Yıldızları gözetlemek özellikle genç bilim adamları için oldukça yararlı bir aktivite ancak bu eski eğlenceyi gerçekleştirmek özellikle kentsel alanlarda gittikçe zorlaşmaya başladı. Bu yüzden siz de ışık kirliliği konusunda onlara yardım edebilir ve kendi gökyüzünüzde geceleri neler olduğunu öğrenebilirsiniz!

Bu araştırmaya katılım sağlamak için şehir dışına çıkmanız gerekmiyor. Aslında, uygulama zaten özellikle ışık kirliliğinin yoğun olduğu alanlar için seçildi.

Ne kadar çok yıldız gözlemlerseniz o kadar daha sık aplikasyonu kullanmak durumunda kalıyorsunuz. Böylelikle kendi bölgeniz için çok daha fazla kesin veri de elde etmiş oluyorsunuz. Mevsim değiştikçe gökyüzündeki yıldızlar da değişiyor. Üstelik artık o kadar parlak yıldızları görmek pek mümkün olmadığından bu çalışma her mevsime özel ölçümleme yapabilmek adına oldukça yararlı.

Gözleminizi yaptıktan sonraki gün verilerinizi şu adresten inceleyebilirisiniz:

http://www.myskyatnight.com 

Android cihazlar için detaylı kullanım bilgisine şu linkten ulaşılabilirsiniz:

http://lossofthenight.blogspot.com.tr/2014/11/a-step-by-step-guide-to-using-loss-of.html

iPhone cihazlar için ise adres şöyle:

http://lossofthenight.blogspot.com.tr/2014/11/a-step-by-step-guide-for-using-loss-of.html

Haber kaynağı: http://scistarter.com/project/801

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir