Close

10 February 2017

Gökyüzünün maviliğini 225 yıldır ölçen bir araç: Siyanometre

18. yy’da gökyüzünün maviliğini ölçmek için tasarlanan bir araç aslında Siyanometre. Bu basit cihaz 1789 yılında İsviçreli Fizikçi Horace-Bénédict de Saussure ve Alman Doğa Bilimci Alexander von Humboldt tarafından icat edildi. Bu bilim adamları deneylerinde Geneva, Chamonix ve Mont Blanc’ın yukarısındaki gökyüzünde 53 gölgeli bölümün dairesel dizilişlerini kullandı. Siyanometre ise; atmosferdeki su buharının miktarı nedeniyle oluşan transparanlığın, gökyüzünün maviliğinin ölçütü olduğu sonucuna başarıyla ulaşılmasını sağladı. Eğer ilginizi çekiyorsa Royal Society of Chemistry’de bu konuya dair daha detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün.

Haber: Christopher Jobson
Haber kaynağı: http://www.thisiscolossal.com/2014/05/the-cyanometer-is-a-225-year-old-tool-for-measuring-the-blueness-of-the-sky/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *