Close

07/01/2015

Kendini kullanıcısına göre adapte eden akıllı lamba: Alba

PLDAkilliLamba
Philips Hue, LIFX LED ve WigWag’a kadar, tüm kablosuz bağlantısı olan akıllı lambalar artık cep telefonunuzdan kontrol edilebiliyor. Böylelikle aydınlatmanızın parlak mı yoksa kısık mı, kapalı mı ya da açık mı durmasını istiyorsunuz tercihinizi tamamen siz belirleyebiliyorsunuz.

Bu özellikler tüm akıllı lambalarda benzer olsa da ex-Tesla CEO, akıllı lamba pazarına Neil Joseph ile birlikte yeni ve ilginç bir fikir de getirmişti. Böylelikle enerji verimliliği oldukça yüksek bir akıllı lamba seçeneği de olacaktı. Ancak Joseph, geçen yıl Tesla’dan ayrıldı ve akıllı aydınlatma alanında yeni bir girişim olan Stack isimli şirket ile yoluna devam etmeye karar verdi. Neil Joseph’in ilk ürünü ise Alba isimli bir lamba. Alba, Nest Thermostat ile birlikte Philips Hue ile birleştirildiğinde ortaya enerji verimliliği son derece yüksek ve etkili bir sonuç çıkıyor.

LED aydınlatma enerji verimliliği ve kablosuz bağlanabilme özelliklerinin yanı sıra tıpkı bilgisayarınızın arka plan ışığı gibi kendini ayarlayabilir. Joseph, Tesla’daki ofisinde çalışırken bu fikirden yola çıkmış ve konuyla ilgili şunları ifade ediyor: “Oldukça güneşli bir gündü ve ben düşündüm ki pencereden bu kadar yoğun gün ışığı gelirken neden bu lambalar tam güç çalışıyorlar?”

Alba lamba, odadaki gün ışığını göstermek için sensörlerle donatılmış. Güneşin parlaklığına bağlı olarak ışıklar artırılabiliyor, kısılabiliyor ya da tamamen kapatılabiliyor. Ek sensörler ise odadaki hareketi yakalayabiliyor ve eğer kimse yoksa ışıklar sönüyor, odaya biri girdiğinde yeniden yanıyor. Nest Thermostat gibi, lambalar kullanıcılarının aydınlatma alışkanlıklarına uyum sağlıyor. Bunun anlamı şu; bu akıllı lambalar sayesinde evden ışığı açık unutarak çıkmanız mümkün değil. Çünkü siz evden çıktığınız anda otomatik olarak ışıklar sönüyor.

Elbette lambanın kendisiyle uyumlu bir aplikasyonu bulunuyor. Bir kere lambayı istediğiniz bir yere konumlandırdığınızda ve onu kablosuz yönlendiricinize bağladığınızda bazı kesin özellikler belirleyebiliyorsunuz. Evinizin belirli noktalarına farklı aydınlatmalar uygulayabiliyorsunuz. Böylece örneğin köpeği olan biriyseniz; o odaya her girip çıktığında ışıklar yanıp sönmek durumunda kalmıyor.

2015’in ilk aylarına özel olarak şu anda bu lamba kiti 150 dolar olarak satışa sunuluyor. Stack’in tahminlerine göre Alba, normal LED lambalara göre %60 ila %80 oranında enerji tasarrufu sağlayacak. Ayrıca, yine Stack’in öngörülerine göre, her gün aydınlanan 140 metrekarelik bir evde, akkor flamanlı lambalara kıyasla, senede 670-710 dolar civarında tasarruf elde edilecek.

Fotoğraf: Stack
Haber kaynağı: http://www.treehugger.com/gadgets/smart-light-bulb-designed-ex-tesla-engineer-adjusts-itself.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir