Close

02/06/2020

UV; modern tarımda umut ışığı

© Abdulhakeem Samae 

Metin: Carrie Meadows

Matematiği kesinlikle korkunç olan biri olarak, davranışsal analizi ilginç buluyorum. Nisan ayında web sitemizde açık ara en çok okunan içerik, dezenfeksiyon ve sterilizasyonda ultraviyole (UV) ışık konusuydu. İnsanlar, özellikle yeni korona virüsü öldürme iddiaları ile ilgili olarak UV LED’ler hakkında dört bir yandan bilgi arıyorlardı.

Şimdi, çeşitli bültenlerde ve yakın zamanda bir blogda, bu uygulamalar için UV ışınımını inceleyen uzmanların ve hem halk hem de güvenlik ve uygulama yönergelerini unutmadan bu ürünleri geliştirenler için eğitim kaynakları sunan yetkin kuruluşlar olduğunu belirttik.

Antiseptik UV hakkında daha fazla yeni nitelikli bilgi için, IES ve diğer kaynakların raporlarına bakın ve ayrıca Ulusal Aydınlatma Bürosu’nun (National Lighting Bureau – NLB), Aydınlatma Araştırma Merkezi’nden (Lighting Research Center – LRC) birkaç bilim insanı ile gerçekleştirdiği yeni video röportajını izleyin.

Bununla birlikte, UV ışığın, çoğunluğun faydası için uygulanabileceği başka ilginç yollar da var -bahçe tarımı gibi. Korona virüse odaklanmaya mola verdiğim için çok mutluyum.

1. UV ışığı bitki uygulamalarında patojenlerle savaşıyor

İnsanlara zararlı mikroorganizmaların nasıl öldürüleceğine dair bilgi furyası içinde, bitkilerin de “hastalandığını” unutmuş olabilirsiniz. Kimyasal böcek ilaçları, fungisitler ve benzerlerinin yerini alabilecek olasılıkların peşine düşen araştırmacılar, bitkileri hasara karşı korumak için UV ışığının işe yarayabileceğini keşfetti. Bu tür birkaç çalışma, geçmiş Bahçe Tarımı Aydınlatma Konferanslarımızda sunuldu. Açılış etkinliğinde LRC’den bitki patoloğu Jaimin Patel, yine çileklerde, tüm ürünü mahvedebilecek olan küllenmeye karşı mücadelede UV bazlı katı hal aydınlatmasından (SSL) destek almak hakkında ayrıntılı bir konuşma yaptı. LRC bilim insanları, çeşitli dalga boylarını, ışık formüllerini ve bitki çeşitlerinin UV’ye verdiği tepkileri araştırmaya devam ediyor.

2. UV ışık formülleri, muhtelif bitki çeşitlerinin istenen niteliklerini artırabilir

Bitkiler, topraktaki besin maddelerinden sulama sıklığına, havadaki kimyasallardan aldıkları ışık miktarına ve türüne kadar çevrelerindeki her uyarana tepki verir. Ek UV çalışmaları, UV ışığının yenebilir bitki çeşitlerinin tadını, kokusunu ve görünümünü etkileyebileceğini ve hatta SETi’den (Sensor Electronic Technology Inc.) Peter Barber’ın 2018 Bahçe Tarımı Aydınlatma Konferansı’nda açıkladığı gibi, kanabis bitkilerinin terpen içeriğini artırabileceğini göstermiştir.

3. UV-B ışığı, toplanan ürünün raf ömrünü uzatabilir

Birkaç yıl önce, SETi ve ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) buzdolaplarında korunan çileklerin UV-C ve UV-B ışığına maruz bırakıldığı bir çalışmayı sonuçlandırdıklarını bildirmiştik -ışıksız ortamda tutulan bir örnek grupla birlikte. Işıksız örnek, sadece üç gün sonra küf ve çürüme belirtileri gösterdi. Dokuz gün sonra, UV-C (100-280-nm) LED ışığa maruz bırakılan çilekler küflenmemişti, ancak çürüme belirtileri gösteriyordu. UV-B (280-315-nm) LED’le aydınlatılan örnek, dokuz gün sonra küflenmemiş ve çürümemişti. 

UV LED üretiminin hâlâ daha zor ve pahalı olduğunu unutmayın, işte bu yüzden ticari ürün konusundaki ilerlemeleri genel aydınlatma sektörüne kıyasla daha sakin bir hızla gidiyor.

Haber kaynağı: https://www.ledsmagazine.com/blogs/article/14175203/uv-a-ray-of-hope-in-modern-farming

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir