Close

04/07/2018

LED aydınlatma sayesinde Ocak ayında ahududu toplamak…

Tarımsal uygulamalarda LED aydınlatma kullanımı üzerine yapılan bir deneme çok çarpıcı sonuçlar verdi ve bir üreticinin Ocak ayında ahududu toplamasına olanak tanıdı.

Denemeyi yürüten Hollandalı araştırma grubu Delphy’den Willem van Eldik, bitkinin Kasım ayında ekildiğini ve kırmızı ile mavi LED’lerin bir karışımı altında büyük yaprakların “yaz mevsimindeki kadar hızla” büyüdüğünü söylüyor.

Lux’ın Utrecht, Hollanda’da düzenlediği Horticultural Lighting Conference’da (Tarımsal Aydınlatma Konferansı) konuşan van Eldrik tomurcukların hızla ortaya çıktığını ve nektarın çabucak geliştiğini aktarıyor.

Bitkiler, bombus ve bal arıları tarafından tozlandı ve meyveler 31 Ocak 2018’de toplandı.

Yaz meyvesi olan Tulameen (rubus idaeus) kullanılan deneme, iklim kontrollü bir serada gerçekleştirildi.

20 Kasım 2017’de başlayan ve paralel ekimle dikilen böğürtlenler, arılar tarafından tozlanma ile Ocak’ta çiçek tomurcukları verdi ve tam mahsul bu yıl 27 Şubat’ta alındı.

Araştırmanın Hollandalı üreticilere yıl boyu üretim olanağı sağlaması umuluyor.

LED’lerin sunduğu potansiyel, tarım sektöründe heyecan yaratıyor. Çünkü geleneksel yüksek basınçlı sodyum buharlı teknolojinin aksine, LED aydınlatma, bitki çeşidine göre ayarlanabiliyor.

Her bir bitki, günün farklı saatlerinde ve büyüme evresinin farklı dönemlerinde farklı ışığa ihtiyaç duyuyor. Çoğu üretici günümüzde, klorofil ve beta karoten üretimine yardım eden 450nm dalgaboyunda mavi ve filizlenme, bitki gelişimi, yaprak oluşumu ya da çiçeklenmeyi etkileyen 660nm kırmızıyı tercih ediyor.

Kırmızı ışığın artırılması, genellikle yumuşak meyveler ve domates gibi bitkilerdeki verimde lineer bir artış sağlıyor. Ayrıca aydınlatma, bitkinin şeklini, tadını ve diğer özelliklerini etkileyecek şekilde ayarlanabiliyor.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/05/-we-picked-raspberries-in-january-thanks-to-leds

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir