Close

09/10/2013

“Urban Landscapes” projesiyle şehir sakinleri kendi şehirlerini aydınlatıyor

UrbanLightscapes-Logo1Geçtiğimiz on yıl boyunca kentsel aydınlatma konseptleri, kentsel alanlarda toplumun ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına iş sahaları bulabildi. Oysa dış aydınlatma yakın bir zamana kadar, sosyal çevre göz ardı edilerek, sadece teknik bir faktör olarak düşünülmüştü. Şehir sakinlerinin aydınlatmadan direkt etkilendiği gerçeği ise göz ardı edilmişti. Ayrıca Avrupa’da birçok kayıp kentsel alanın düşük aydınlatma koşullarıyla oluşturulduğu düşünülüyor. Bu düşük aydınlatma koşulları insanları güvensiz, yabancılaşmış ve öfkeli hissettiriyor.

Ana teması aydınlatma tasarım grubu BEFORELIGHT tarafından başlatılan “Urban Lightscape” projesiyle birlikte; kentsel aydınlatma ve sivil toplum arasındaki ilişki diyalog, aktif katılım ve yaratıcılıkla test ediliyor.

Projenin asıl amacı sanatçılar, tasarımcılar ve bilim adamlarının iş birliği ile halka açık alanları, kentsel çevreleri değiştirmek konusunda yerel toplulukları cesaretlendirmek. Akademisyenleri, profesyonel katılımcıları ve Avrupa’nın dört bir yanından aydınlatma sanatçılarını bir araya getirmek projenin önemli hedeflerinden bir diğerini oluşturuyor. Ayrıca Hollanda, Maastricht civarlarında aktif katılımlı aydınlatma enstelasyonlarının yaratılması hedefleniyor. Böyle bir girişim, multi-disipliner ve deneysel bir çabanın sonuçlarını görmek açısından da önem taşıyor.
“Urban Lightscape” projesi inter-disipliner, uluslararası kültürel iş birliğinin halka açık alanlardaki aydınlatma üzerindeki etkisini göstermek adına başarılı bir örnek ortaya çıkarabilmeyi amaçlıyor. Sanatsal aydınlatma enstelasyonları sadece seçilen yerlerde değil, bu projeyi gelecekte kendi bölgelerinde kullanmak üzere referans alan diğer Avrupa topluluklarında da önemli bir etki yaratıyor. Böyle projeler sayesinde şehir sakinleri, kendilerinin de aktif olarak katıldıkları çalışmalarla, açık alan ve kentsel aydınlatmaya dair farklı bakış açıları kazanabiliyor.

*Urban Lightscapes projesi sosyal ve kültürel kentsel aydınlatma konusu üzerinden Avrupa kültürel ortaklığını desteklemeyi amaçlamaktadır. Şehir sakinlerinin kendi şehirlerini aktif olarak yeniden şekillendirmelerini Avrupa Kültürel Fonu’nun Avrupa İşbirliği Hibesi ile desteklemektedir.

Haber Kaynağı: http://www.urbanlightscapes.net/the-project/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir