Close

08/12/2015

Lisburn şehir merkezinde interaktif bir zemin

Cinimod1Cinimod Stüdyo, şehrin kalbinde yer alan Lisburn Şehir Merkezi Masterplan’ı için aydınlatılmış interaktif bir “zemin” geliştirmek üzere görevlendirildi. Lisburn’ün sosyal ve ekonomik canlılığına katkıda bulunmak adına aydınlatılan bu manzara; izleyiciyi gündüz ve gece boyunca adeta cezbediyor.

Cinimod2Lisburn Şehir Konseyi’nden alınan güvenli finansman sayesinde; Lisburn’ün halka açık anahtar alanları yüksek kalite sokak bitkileri ve yeni ortak yaşam alanları yaratılarak yeniden geliştirilebildi. Tüm bu mimari ve çevresel geliştirmeler arasında “interaktif zemin” anahtar ve merkezi bir özellikti. Yedi metre çaptaki bu dış mekân cam zemin disk; oldukça yüksek görsel çekiciliğe ve insanları birleştiren bir varlığa sahip. Bunun yanında 4.000 LED lamba, Cinimod’un interaktif izleme sistemiyle bir araya gelince alana yepyeni bir “neşe” de getiriyor.

Cinimod3Cinimod Stüdyo bu enstalasyonu, halkın sadece kendi varlıklarıyla, renklerle ve ışıklarla direkt etkileşim halinde olmalarına izin vererek hayata geçiriyor. Projenin tamamlanmasıyla birlikte zemin insanların üzerinde ya da etrafında yürümeleriyle, yani onların hareketlerine tepki veriyor, insanlarla bütünleşerek yeni bir ışık gösterisinin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Cinimod4Bu özel olarak geliştirilmiş harekete duyarlı sistem; tüm hava şartlarına karşı güçlü, tedbirli ve dayanıklı. Kamera insanların hareketlerini gündüz ve gece boyunca izliyor, otomatik pozlandırma teknolojisini ve kızıl ötesi aydınlatmayı kullanıyor. Böylelikle, güneş ışığı ya da düşük ışık gibi, çevresel koşullardan etkilenmiyor. İzleme kesin ve güvenilir; öyle ki kesintisiz organik bir etkileşime dönüşüyor. Ismarlama olarak özel yapılan bu yenilikçi yazılım Cinimod Stüdyo tarafından geliştirildi. Yazılım kamera girişini besliyor, çok güzel doymuş renk dalgalarının yaratılmasını sağlıyor; ziyaretçilerin etrafındaki dalgaları taklit ediyor. Işık animasyonları daha sonra gün içinde ilave efektler sunabilmek adına form ve renge uyarlanıyor.

Projede sanatsal inovasyon ve vizyonu Cinimod Studio bir araya getirirken Traxon Teknolojileri’nin kaliteli ürünleri kullanılmış. Entegrasyon uzmanlığında ise StudioTech bulunuyor.

Lisburn şu anda; yerel halkı ve ziyaretçileri çeken yenilenen şehir merkezi ile kendi dijital dönüm noktasına sahip.

Projeye katılanlar:
Ana Müşteri: The Paul Hogarth Company
Cinimod Stüdyo Müşterisio: StudioTech / IBT Group for Lisburn Council
Video&Etkileşim Tasarımı: Cinimod Studio
Hareket Sensörü Sistemi Tasarım ve Entegrasyon: Cinimod Studio
Aydınlatma Tasarımı ve Enstalasyon: StudioTech / IBT Group
Aydınlatma Sistemi ve Kontrol: Traxon Technologies

http://www.cinimodstudio.com
http://www.illumni.co/lisburn-interactive-flooring-by-cinimod-studio/#sthash.6mGp17bl.dpuf

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/lisburn-interactive-flooring-by-cinimod-studio/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir