Close

11/04/2018

Kate Ballis’in kızılötesi fotoğrafçılığı, California modernizmini canlı renklerde gösteriyor

Avustralyalı fotoğrafçı Kate Ballis, kızılötesi kameralar ve renkli filtrelerle Palm Springs’i gezdi ve bu çöl kentine ait harika görüntüler elde etmek için mor, pembe ve kırmızı tonlarda renkli filtreler kullandı. Melbourne’den gelen Ballis, Palm Springs’in 20. yüzyılın ortalarından kalma mimarisini farklı bakış açıları ile yansıtabilmek için yeni bir akım başlattı; “Infra Realism”.

Ballis, Dezeen’e verdiği röportajda, “Palm Springs benim için neredeyse ikinci bir ev, bu yüzden çölü ve kentin evlerini, havuzlarını ve arabalarını birçok kez fotoğrafladıktan sonra artık sıradan olmaya başlamıştı. Bu sebeple bu şehri yeniden canlandırmak istedim” diyordu.

Fotoğrafçı dijital Sony makinesini full spektrumlu bir kameraya dönüştürmek ve onunla kızılötesini ya da sıcak ışığı yakalayabilmek için çok çaba harcadı. Mercek üzerine renkli filtreler ekledi, böylece pembe ve mor binalar, mavi çalılık veya kırmızı gökyüzü içeren bir dizi gerçeküstü görüntü elde etti.

Şehrin iyi bilinen binalarını, Palm Springs tenis kulübündeki yüzme havuzunu, her daim havuz başında güneşlenenleri kırmızı, pembe, mor ve benekli olarak fotoğrafladı.

“Daha doğal görüntü elde etmek için kullanılan bir yöntemi ters yüz ettim ve bu yeni yöntemle Palm Springs’i rengarenk bir palet haline getirdim. Gerçekliği sorgulamamı sağlayan bu yeni yöntem, gözden kaçırabileceğim ayrıntılara da odaklanmama yardım etti” diyordu Ballis.

Ayrıca bu çöl şehrindeki bitki örtüsünün bolluğu onu çok şaşırtmış, bir süre sonra kızılötesi görüntüler sebebiyle Palm Springs’i sulu bir meyve olarak görmeye başlamış. Uzun zaman bir ölü sessizliğinde görünen kentin böylesine capcanlı hale gelişi kızılötesi ışıklar sayesinde.

Bu projeyle her şeye bakış açımızı değiştirebileceğimizi söyleyen Ballis, projesine geçen yıl Palm Springs Modernizm Haftası’nda başladı ve o zamandan bu yana, California’daki John Lautner tarafından tasarlanan Sheats-Goldstein binasını ve Joshua Tree Ulusal Parkı’nın ıssız manzaralarını kızılötesi objektifiyle buluşturdu.

 

Haber kaynağı: https://www.dezeen.com/2018/02/20/infra-realism-kate-ballis-infrared-photography-palm-springs-california-modernism-week/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir