Close

23/01/2018

Ultraviyole ışıkları MS’e (Multiple Skleroz) iyi geliyor

Perth araştırmacısı dünyada bir ilke imza atarak multiple sklerozu (MS) tedavi etmek için ultraviyole ışığı kullandı. Telethon Çocuk Enstitüsü araştırmacısı Prue Hart, MS hastası olan ancak hastalığı yeni başlamış kişilerde aldıkları sonuçlar karşısında hayrete düştüklerini dile getirdi.

MS, merkezi sinir sistemi hastalığı ve bu hastalıkta beyin ve omuriliği etkileyen dejeneratif bir nörolojik durum gerçekleşiyor. MS hastalığının ciddiyeti kişilere göre değişebiliyor.

MSWA tarafından finanse edilen deney, ilk olarak 20 MS hastasında uygulandı. Bu hastalara yeterli miktarda D vitamini verildikten sonra kendilerine 8 hafta boyunca UVB tedavisi uygulandı. Hastaların yarısında MS hastalığı sadece %30 ilerledi. Buna karşın fototerapi verilmeyen hastaların tümünde MS’in ilerlediği tespit edildi.

Doğal güneş ışığında bulunan ultraviyole B, sedef hastalığını tedavi etmek için de kullanılıyor. Bu ışık deriye nüfuz edebilir ve hastalıktan etkilenen cilt hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir.

Profesör Hart, sedef hastalarında etkili olduğu kanıtlanmış olan bu az yan etkili tedavi yönteminin, MS hastalarında da işe yaradığını ilk kez dile getirmiş oldu. Bu deneyi klinik açıdan olumlu bulduklarını ifade eden profesör, UV’nin bir tedavi aracı olarak hiç kötü sonuçlar vermediğini ekledi.

Hart, “güneş ışınları konusunda cilt kanseri sebebiyle her zaman çok tedirgindik. Çocuklarımızı sarıp sarmaladık ve bu sebeple UV ışınlarından gerektiği kadar faydalanmayı bilemedik” dedi.

Profesör Hart ayrıca, neden bazı insanlarda MS’in ilerlediğini ve diğerlerinin hastalığının ise ön aşamada kaldığını anlamak için gruptan kan örnekleri aldı.

MSWA Genel Müdürü Marcus Stafford, bu araştırmanın bulgularının insanlarda MS hastalığının seyrini daha iyi yönetmek ve kontrol edebilmek için hayati bir gelişme olabileceğini söyledi.

UV’nin etkilerini 20 yıl boyunca araştıran Profesör Hart, UV fototerapisinin t23ip 1 diyabet ve felç hastalarının tedavisinde de kullanılabileceğini söyledi.

Haber kaynağı: https://thewest.com.au/news/wa/ultraviolet-light-offers-ms-relief-ng-b88689836z

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir