Close

13/08/2018

Göz yardım ve bağış kuruluşu (eye charity), ofis ışıkları altında beyaz masa kullanılmamasını öneriyor

Önde gelen bir göz yardım ve bağış kuruluşunun üst düzey yetkilisi, beyaz yakalı çalışanları modern ofis aydınlatması altında beyaz masalarda oturmamaları konusunda uyarıyor.

Toronto merkezli Canadian National Institute of the Blind’da (Kanada Ulusal Körler Enstitüsü) gerçekleştirilen araştırmanın başkan yardımcısı Keith Gordon, aşırı mavi ışığa maruz kalmanın tehlikelerini azaltmak için bir tedbir olarak beyaz masalardan uzak durmak gerektiğini söylüyor.

Beyaz yüzey, “parlak güneş ışığının karda kayakçılar için yarattığı etkiyle benzerlik taşıyor.”

“Beyaz masalar bilgisayardan gelen her şeyi yansıttığı için yol açtığı sorunlar da ikiye katlanıyor.

Flüoresan ışığı kullanıyor ve beyaz bir masada oturuyorsanız; ışık, masadan direkt gözlerinize yansıma yapacaktır. İnsanlara koyu renkli masalar kullanmalarını öneririm,” diyor Gordon.

“Genel olarak bizzat ışık konusunda çok fazla kaygı yok fakat insanlar uzun saatlerini ekrana bakarak geçiriyor. Dolayısıyla mesele, bütün bir gün bilgisayar ekranına bakıp bu ışığa maruz kalıyorsanız gözlerinizde uzun vadede hasar oluşma ihtimalidir,” diye açıklıyor.

Ancak Gordon, mavi ışığa uzun süreli maruz kalma ile retina hasarı arasındaki doğrudan bağlantının kesin olarak kanıtlanmadığını göz önünde bulundurmanın da önemli olduğunu vurguluyor.

“Mavi ışığa uzun süre maruz kalmanın aslında retinaya zarar verebileceğinin daha önce kesin olarak açıklandığını sanmıyorum. Fakat hem bir ilişki var hem de mavi ışığın retina hücreleri için toksik olabileceğini gösteren, hayvanlar üzerinde yapılmış araştırmalar bulunuyor,” diyor.

Gordon, ofis çalışanlarına mavi ışığa maruz kalmayı engelleyecek yazılımlar kullanmayı öneriyor. Mesela f.lux gibi ücretsiz filtre uygulamaları ile yayılan ışık günün belli zamanlarında, gün içerisinde parlak, geceleri düşük olacak şekilde ayarlanabilir.

Ayrıca pek çok bilgisayar ve akıllı telefonda artık mavi ışık azaltma modu bulunuyor. Tıpkı uygulama gibi bu mod da renk ve ışığı otomatik olarak gün doğumu ve gün batımında ayarlıyor.

“Bunlar kişinin alabileceği, son derece kolay iki pratik önlem,” diyor Gordon.
Çalışanlar, ekranlarından yayılan mavi ışık seviyesini, ekran parlaklığını düşürerek veya kontrastı siyah arka plan üzerine beyaza çevirerek kolayca ayarlayabilir.

Tepe aydınlatmasından yayılan mavi ışık miktarı sınırlandırılabilir diye belirtiyor Gordon. Bina yöneticilerine ise soğuk beyaz veya mavi-beyaz flüoresan lambalar takmaktan kaçınmayı, bunun yerine daha az mavi ışık veren ve sıcak beyaz bir ışık yayacak lambaları tercih etmelerini öneriyor.

Ayrıca, titreşen flüoresan lambaların hemen değiştirilmesi gerektiğini, çünkü bozulan lambaların daha fazla mavi ışık yaydığını önemle belirtiyor.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/07/-don-t-use-white-desks-with-office-lights-says-charity

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir