Close

07/03/2017

Üç Boyutlu Hareket ve Gölgelendirme: Kinetik Panjurlar

Mimarlık öğrencisi Tyler Short geleneksel mekanik pencere panjurlarına bir alternatif geliştirdi. Bu alternatif panjurlar günün farklı zamanlarına adapte olmak adına üç boyutlu hareket ediyorlar.

Tıpkı iç mekânlardaki dikey panjurlar gibi kavramsal Penumbra gölgeleme sisteminin pencerelerin önüne asılması hedeflendi. Ayrıca bu sistem; güneşin doğu ve batı doğrultularına adapte olmak için sola ve sağa döndürülebilecekti. Tüm bunların yanında sistem, dik gelen öğle güneşine karşın yatay gölgeler yaratmak adına yukarı doğru katlanılabilirdi.

Tasarımı Oregon Üniversitesi’ndeki bitirme projesi için yapan Short, projesiyle ilgili şöyle konuştu: “Bu proje statik mimari bileşenlerle çözülmesi neredeyse imkansız olan bir soruna kinetik ve mekanik bir çözüm sunmak üzerine tasarlandı: Akşam güneşi ve öğlen dik gelen güneş ışınları sırasında; binanın cephesi boyunca gölgelendirme sağlamak. Çözümümüz, güneş korumasını en üst seviyeye çıkartmak için bağımsız olarak dönebilen dikey gölgeli panjurlar serisiydi. Ayrıca güneş dikey kanatların etkisiz olacağı bir yüksekliğe ulaştığında bu panjurlar yatay gölgeleme elemanı ve ışık rafı olarak hareket edebilmek için yukarıya doğru dönebiliyor. “

Short, bu konsepti gösterebilmek için kısa bir animasyon da çekti. Animasyonda panjurların bir dişli sistem tarafından desteklendiği görülüyor. Tasarımcı sistemin elle ya da bilgisayar tarafından çalıştırılabileceğini de söylüyor. Harekete geçtiğinde ise gölgeler, cephe boyunca dalgalı bir görünüm yaratıyor.

Haber: Amy Frearson
Haber kaynağı: https://www.dezeen.com/2014/03/19/penumbra-kinestic-louvres-tyler-short-movie/

One Comment on “Üç Boyutlu Hareket ve Gölgelendirme: Kinetik Panjurlar

M.Umit SONMEZ
14/03/2017 - 01:37

GÜNEŞ KONTROL SİSTEMCİLER ,bu sistemin prÜÜPRATİT,GÜÇLÜ ve HAFİF OLMASI İÇİN AR-GE çalışması başlatmalılar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir