Close

16/06/2016

The CEPSA Petrol İstasyonu Projesi

Flag133. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarım Ödülleri kapsamında İspanya’daki The CEPSA Flag Station Excellence (Mükemmellik) ödülüne layık görüldü. Adanero’da yer alan petrol istasyonun aydınlatma tasarımını yapan AUREOLIGHTING’den Rafael Gallego, ödülü bizzat teslim aldı. Proje, Excellence ödülüne ek olarak Sustainability (Sürdürülebilirlik) ödülünü almaya da hak kazandı.

İspanyol petrol şirketi CEPSA yeni istasyonları için gerçekleştirecekleri projede; tasarım yapabilmeleri adına AUREOLIGHTING ile çalışmaya karar verdi. Şirketin projede aydınlatma tasarımcısından beklediği dört önemli kriter vardı: Sadelik, zerafet, sürdürülebilirlik ve gelecek-odaklılık. Sonuç mu? Şirketin ana değerlerini iletmek adına bir ışık, yarı-transparan gölgelik ve basit kırmızı bir kutu.

Ekip, sadeliği gösterebilmek adına proje için sadece bir ürün modeli seçti ve kırmızı-beyaz renklerdeki iki marka rengine uyguladı. Bu kaynaklar yüksek güç çıkışlı LED’lerdi ve sofistike bir kontrol sistemine bağlıydılar. Projede; kırmızı lineer armatürler gölgeliğin balonlarını vurgularken beyaz lineer downlight’lar park alanına genel bir aydınlatma sağlıyor. Beyaz oval gömme yaygın armatürler ise geceleri pompaların olduğu alana görev aydınlatması sunuyor.

Jüri üyelerinden bir tanesi proje hakkında şu yorumlarda bulunuyor: “Bu proje rengin mükemmel kullanımını gösteriyor ki bu gerçekten oldukça nadir rastlanan bir şey. Çalışma “net” bir konsept için iki seviyeyi sunuyor: Gölgelik ve yer. Renkli aydınlatma üst tarafa nefes kesici bir görünüm katarken beyaz aydınlatma yer seviyesindeki ticari kullanımı kolaylaştırıyor.”

Zerafetin bir kanıtı olarak tasarımcılar, tüm aydınlatmaları mimarinin içine engetre etmeyi tercih etti. Beyaz ışık proje boyunca genel aydınlatma sağlarken; kırmızı ışık, örneğin alışveriş bölgesinin öne çıkması gibi, diğer detaylara ve gölgeliğin renk sunumuna olanak tanıyor. Geceleri kırmızı hacimler, sürücünün istasyonun yanından geçerken dikkatini çekiyor ancak alan içinde beyaz ışık fonksiyonelliğe imkan tanıyor ve göz yorgunluğunu azaltıyor.

Jüri üyeleri bu projede; aydınlatma tasarımcıları tarafından yapılan ve sadece LED seçimin ötesinde olan sürdürülebilir seçimlerden etkilendiler. Kontrol sistemi, park alanında birkaç araç varsa, ışıkları kısıyor. Bir araç yaklaştığında ise beyaz ışık seviyeleri artıyor. Her istasyona yakın bir şekilde yerleştirilen yel değirmenleri, tek taraflı güç sağlıyor. Ayrıca bütün beyaz lambalar aşağı, bütün kırmızı lambalar da yatay olarak konumlandırılmaya çalışıldıklarından hiçbir ışık atmosferi kirletmiyor.

Bir diğer jüri üyesi ise: “Bu özellikle detaylandırılmış, teknik anlamda temiz, net bir çözüm. İyi düşünülmüş renk kullanımı markanının kimliğini destekliyor. Biraz ironik bir şekilde çevresel durumlara bağlılığı da alkışlıyorum” diyor.

Sonuç olarak tasarımın fütüristik ögeleri gölgeliğin ETFE balonları tarafından sağlanıyor. Bu balonlar aydınlatılmadıklarında açık ve havadar bir görünüm sunarken kırmızı ile aydınlatıldıklarında katı bir görünüm elde ediliyor. Gerçek anlamda bir uzay çağı petrol istasyonu.

Projeye katılanlar:

CEPSA FLAG PETROL STATION ADANERO, İSPANYA

AYDINLATMA TASARIMI:
Rafael Gallego
AUREOLIGHTING

MİMARİ:
Malka + Portus Arquitectos

MARKA DANIŞMANI:
Saffron Brand Consultants

FOTOĞRAF:
© Montse Zamorano

Haber kaynağı: http://ialdawards2016.conferencespot.org/cepsa-flag-petrol-station-1.3059878#tab_0=1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir