Close

01/10/2016

Tekrar dengeyi bulma

denge1Altamura’da (İtalya) “The Infection” ile kriz dönemlerinde iyileştirici hücre yapısı…

Metin: Jo-Eike Vormittag
Fotoğraflar: Michael Sieber

Bedenimiz her zaman, bakteri veya virüs nedeniyle hastalanabilir ve milyarlarca ışık yansıtan hücrelerimiz için problem oluşturabilir. Enfeksiyon tek bir noktada olabilir veya endemi veya epidemiye de neden olabilir. İnsan bedeni tedavi metotlarını reddettiğinde ve her şey rayından çıktığında kendimizi yenilemek için iyileştirici bir yere ihtiyaç duyarız.

denge4Belki gerçekten bir gün gezegenimizin yemyeşil yüzeyi üzerinde hepimiz için yaşam zor olacak. Bunun birçok nedeni olabilir: Salgınlar, atom savaşı, nükleer kaza, ağır doğal felaketler, iklim değişiklikleri veya bir gök taşının dünyaya çarpması… Çoğu Hollywood filminde bizlere daha sonra neler olacağı inanılmaz resimler ile gösteriliyor. Hollanda’nın Amsterdam kentinde faaliyet gösteren GG-loop mimarları şu sıralar “The Infection” adlı projeleri ile dünyanın sonu ve sonrasındaki yaşamı işliyorlar. Bunun için İtalya’nın Altamura kentinde, 60 yaşında eski iki katlı bir binayı modernize ettiler ve olağan dışı bir hücre kütlesine dönüştürdüler.

denge5İnsanoğlunun, yaşamında herhangi bir darbe ile karşılaştığında bunun gibi bir yere sığınarak yeni bir yaşam geliştirmeye izin vermesi ve sonra yavaş yavaş dengeleri oturtabilmesi hedefleniyor. İnsan organizmasının hücreleri gibi “The Infection” projesindeki mekânlar da düzensiz hücre duvarlarından oluşuyor. Ancak, bunlar sıcak difüz ve atmosferik bir ışık ile iyileştirici bir yapıya dönüşüyor. Büyüyen bir bitkiyi andırıyorlar. Sakin ve sade mekânın atmosferi sayesinde yaralar iyileşiyor, yeniden düzelme süreci başlıyor. İnsanın tekrar kendisine gelmesi ve güçlenmesi için bilinci uyarılıyor.

denge6“The Infection”, teknolojik ve enerji tasarruflu olarak tasarlanan, iki katta toplam 35 metre karelik bir alana yayılan iyice düşünülmüş temiz bir odadan oluşuyor. Odanın duvarlarında bulunan, odaya entegre edilmiş hücrelerden olumlu sinyaller alınıyor. Bunlar aynı zamanda yerden tasarruf ettiren ve çok kullanışlı mobilya sistemleri ile donatılmış. İnsanlar enfekte olduğunda veya dünyanın sonu geldiğinde bu yer geleceği gösteren iyileştirme sürecini başlatıyor. Elbette yine de hiçbir zaman böyle bir durumda olmayı tercih etmiyoruz…

Projeye katılanlar:

İşveren: Mimmo Cannito Costruzioni
Mimarlar: GG-loop; www.gg-loop.com
Mgarba, www.mgarba.eu
Elektronik uygulama: EURO IMPIANTI 2000 s.r.l.

Uygulanan ürünler:

LED-Tavanda sıva altına yerleştirilen armatürler, LED şeritler – dim edilebilir ve renk değiştirir, LED merdiven aydınlatması, Mini-LED

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir