Close

03/07/2018

TAVA2018 Işık Festivali atölye liderlerini, sanatçıları ve konferans konuşmacılarını duyurdu

Estonya’nın Tartu şehrinde, 20 Ekim – 20 Kasım tarihleri arasında düzenlenen TAVA2018’in atölye, konferans ve enstalasyon programı açıklandı. Birçok IALD derneği üyesi aydınlatma tasarımcısı ile beraber genel yayın yönetmenimiz Emre Güneş de konuşmacılar arasında.

Mimari aydınlatma tasarımı ve ışık sanatı festivali “Tartu in Light” organizatörleri, bu yılki etkinlik için seçilen IALD mimari aydınlatma tasarımı ve mapping atölye liderlerini, enstalasyon ve kapalı mekan sergi sanatçılarını ve konferans konuşmacılarını duyurdu.
20 Ekim – 20 Kasım arasında

Bu sene ikincisi düzenlenecek ve bir ay boyunca devam edecek Tartu in Light (TAVA2018) etkinliğinin teması: “Radikal Işık ve Değişen Dünyada Esnek Tasarım”. Katılımcılar bu tema etrafında şekillenecek olan açık hava enstalasyonları, aydınlatma tasarımı konferansı ve atölyelerine şahit olacaklar.

TAVA2018’in ana organizatörü Elo Liiv şöyle diyor: “TAVA festivalinin aydınlatma tasarımı profesyonelleri ve ışık sanatçıları arasında popüler hale gelmesinden dolayı çok mutluyum. “Toplamda 93 başvuru aldık ve bu kadar iyi adayların arasından nihai seçimi yapmak oldukça güçtü.”

Bu yılın altı açık hava enstalasyonunun küratörü Varvara & Mar. Amaçları, Tartu’nun Eski Şehir bölümünün kalbinde yer alan altı meşhur yeri yeniden şekillendirmek ve düşündürtmek. Katılan sanatçılar arasında Finlandiya’dan Immanuel Pax, Estonya’dan Taavi Suisalu ve Timo Toots, Meksika’dan Mónica Ruiz Loyola, Almanya’dan Mischa Kuball ve Dane Jakob Tækker var.

25 Ekim’de yapılacak aydınlatma tasarımı konferansında Hindistan’dan Amardeep M. Dugar, Birleşik Krallık’tan Claire Tomara, Türkiye’den Emre Güneş, İsveç’ten Johan Röklander ve Lina Färje ve İzlanda/Meksika’dan Darío Nuñez Salazar gibi konuşmacılar olacak.

Küratörler Johan Moritz ve Tina Wikström şöyle diyor: “Hepimiz şunu görebiliyoruz: Değişen dünyada kalite, sürdürülebilirlik ve son kullanıcı ile yakın ilişki bize gösteriyor ki teknolojideki her değişiklik asıl amacına, yani insanın kendisine giden yolu dönüp buluyor.
“Bu konferans sürecinde, kaliteli aydınlatma tasarımı örneklerini kullanarak gelecek vizyonunda nasıl kalıcı bir etki bırakabileceklerini göstermeye çalışacağız.”

TAVA2018’in en heyecanlı bölümlerinden biri, IALD mimari aydınlatma tasarım atölyeleri serisi. 20-24 Ekim arasında düzenlenecek atölyeler, Tartu’daki üç tarihi yerleşimin gece görünümünü değiştirecek: Tartu Oyuncak Müzesi, St. John Kilisesi ve Estonya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı binaları.

Atölye liderleri Amardeep M. Dugar, Johan Röklander, Simas Rinkevicus ve Ruta Palionyte’nin her biri bu yerleşimler için bir hafta sürecek atölyeler yürütecek. Atölyelerin küratörü Sabine de Schutter şöyle diyor: “Aydınlatma atölyelerinin etkisi çok çeşitli. Son edisyonumuzda deneyimlediğimiz gibi, yalnızca muhteşem bir şekilde aydınlatılmış bir şehir yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda aydınlatma tasarımına olan ilgiyi de artıyor ve pek çok katılımcı için mesleğe giriş noktası oluyor. Tartu’da bu aydınlatma enstalasyonlarına kamusal aydınlatmanın prototipleri ve Estonya’da aydınlatma stratejileri ile aydınlatma farkındalığına katkı gözüyle bakılıyor.”

Düşünce Akımı Olarak Vakum temalı kapalı alan ışık sanatı sergileri, festival süresince açık olacak. KIWA’nın küratörlüğündeki ve Cark Michael von Hausswolff, Liisa Hirsch, Tammo Sumera, Kristel Saan, Johannes Luik ve Aivar Tõnso gibi sanatçıların öne çıkan eserlerinin yer alacağı kapalı alan sergisinde aynı zamanda Dreamachine de ön plana çıkacak. Dreamachine, 1959’da Brion Gysein’in keşfettiği ve William Burroughs ile Psychic TV’nin popülerleştirdiği halüsinasyon yaratan bir cihaz.

Bunların dışında TAVA2018 programında, 21-24 Ekim arası düzenlenecek üst düzey bir mapping atölyesi de olacak. Atölyeyi, 3D sanat ve ışık enstalasyonları alanında son derece saygın bir sanatçı grubu olan Limelight’tan profesyoneller yürütecek.

Etkinlik web sitesi: www.tartuvalgus.ee

Haber kaynağı: https://www.arc-magazine.com/tava2018-announces-workshop-heads-artists-and-conference-speakers/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir