Close

30/01/2018

Suni ışık; Stephan Knapp’ın sanat eserlerinde büyüleyici tayf renkleri

Dünyadaki sanatçılar her zaman, resim yapmak için fırça, renk ve bir tuvalin ötesinde şeylere ihtiyaç olduğunu kanıtlıyor. Olabilecek farklılıkta teknikler ile resimler yaratıyorlar. Hemen akla ışığın tayf renklerine ayrıştırılarak sanat eserlerinin oluşturulabileceği geliyor. Ancak, bunu bir sanat uygulamasına dönüştürerek ortaya, bir resim galerisinde yerini alacak muhteşem bir tablo çıkarmak hiç de kolay değil.

Amerikalı sanatçı Stephan Knapp uzun süredir bu tür ışık sanatı alanında kendisine bir yer açtı. Resimleri için, karşımıza her gün çıkan suni ışığı ve onu doğal algılayışımızı kullanıyor ve hatta bazen gözden kaçırmamızdan faydalanıyor. Bu amaçla en etkili metotlardan birini kullanıyor, bahsedilen beyaz ışığı projektörlerden ve downlight’lardan tekrar görünür hale getiriyor. Bunun için ışığı, kendi tayf renklerine ayrıştırıyor ve bu şekilde resimlerini çiziyor. Knapp, açıya göre kırılmalardan ortaya çıkan renkleri duvar yüzeyine yansıtmak için ışığı yönlendirmede herhangi bir cam plakadan faydalanmıyor. Işıldayan renk açıları oluşuyor. Kimi sivri, bazıları yuvarlak, diğerleri ise düz veya bazıları bir sonraki duvara kadar gidiyor. Başka bir noktada, renkler monte edilmiş başka bir plaka ile durduruluyor. Bazı resimler çerçeve içine alınmış ve izleyiciye belli bir izleme odağı sunuyor. Aslında ışık, zaten yerinde tutulamaz hali ile çerçevenin çok dışına taşıyor. Beyaz ve renkli ışık katmanları üst üste yerleştirilmiş, resim derinlikleri ve yeni oluşumlar göze çarpıyor. Karanlık bir oda alanında rengarenk ışık karışımları oluşuyor. Bunlar ışık ve ışığın tayf renklerinden oluşan, özgürce bir araya getirilmiş sanat eserleri. Işık tayfının efektleri uzun süredir bilimsel olarak bilinse ve her okul çocuğuna tanıdık olsa da renk zenginlikleri ile yine de büyüleyiciler.

Stephan Knapp’ın eşsiz ışık tablolarını izlerken ve ışık hatlarını takip ederken bunların etkisine kapılmamak mümkün değil.

Projeye katılanlar:
Tasarım: Stephan Knapp
www.lightpaintings.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir