Close

17/04/2019

Softlab’den Mirror Mirror

Mirror Mirror (Ayna Ayna) Alexandria Şehri Sanat Ofisi tarafından sipariş edildi.

Sanat eseri; çapı 7,5 metre ve yüksekliği 2,4 metre olan açık bir daire şeklinde.

Ziyaretçiler içinde veya etrafında dolaşabiliyor. Bu bağımsız yapı, bir deniz feneri gibi, hem dışarıya, çevrenizdekilere bakabileceğiniz bir yer hem de uzaktan görülüp izlenebilecek bir işaret kulesi.

Sanat eserinin malzemesi ve etkileşimli niteliği, Alexandria’nın tarihi Jones Point Deniz Feneri’nde kullanılan özel bir tür lense göndermede bulunuyor. Fresnel lensi denilen bu lens, 1800’lerin en gelişmiş lens teknolojisiydi ve ışık kaynağını yoğunlaştırıp onu dışarıya yansıtılan yatay ve dar bir ışına yönlendirmek için bir dizi prizma kullanıyor.

Işığı yansıtma ve kırma düşüncesiyle oynayan Mirror Mirror’ın içi ve dışı, çevreyi beklenmedik biçimlerde yansıtan aynalı bir yüzeyle kaplanmış. Panoramik bir ayna dizisi ve sese tepki veren ışıklar aracılığıyla Mirror Mirror, rıhtımı, Eski Şehir’in dokusunu ve yeni parktaki yayaların etkinliğini görsel olarak harmanlayacak. Dış kısım şehir ortamını, nehri ve ziyaretçilerin kendilerini yansıtan monokrom bir ayna iken, iç kısmın aynalı yüzeyi tam renk spektrumu ile boyanmış ve bambaşka bir canlılık ve ilgi kaynağı sunuyor.

Sanat eseri aynı zamanda sese ışıkla tepki vermeye programlanmış, böylece ziyaretçilerin sanat eseriyle etkileşim kurmalarına ve sesleriyle bedenlerini kullanarak eserin görünümünü değiştirmelerine olanak tanıyor. Eserin dikey bileşenlerinin her birinin içindeki LED armatürler sesle aktive oluyor ve ışık üreterek tepki veriyor. Böylece ön taraftaki paneller yansımalıdan şeffafa dönüşürken iç paneller yansımalı olarak kalıyor ve sonsuz, renkli bir yansıma ve ışık ormanı yaratıyor.

Fotoğraflar: Alan Tansey

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting/mirror-mirror-by-softlab/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir