Close

06 November 2019

Quiet Ensemble’den “Mechanical Ballet”

Mechanical Ballet from Quiet ensemble on Vimeo.

“Mechanical Ballet” (Mekanik Bale) görünüşte cansız nesnelerdeki gizli ruhu vurgulayan robotik bir enstalasyon. Senfonik bir konser ve motorlu ışıkların mekanik balesi.

Dinamik ve ritmik bir kreşendo içinde, koruyucu kapaklarından sıyrılan gizli ışık ve ses çizgileri ortaya çıkıyor. Motorlu lambalar, nesnelerin “sesini” duyulabilir hale getiren yüksek hassasiyete sahip mikrofonlar kullanılarak güçlendiriliyor.

Tekil hareketler veya koro halinde senkronize edilen robotik koro, dinleyicilere gerçek bir mekanik orkestra tadı verecek. Ayrıntıların senfonisi, mikroskobik olanın ifşası, kaosun ritmik yönetimi, insan desteği artık gerekli olmadığında kendi hayatını alan karmaşık bir gösterim.

Quiet Ensemble

2009 yılında Fabio di Salvo ve Bernardo Vercelli tarafından kuruldu.

Quiet Ensemble’ın arayışı kaos ve kontrol, doğa ve teknoloji arasındaki dengeyi gözlemleme; bu unsurları, yani organik ve yapay nesneler arasındaki ilişkiden biçim alan bu unsurları yaratma; bir sinek veya ağaçların sesi gibi dikkat edilmeyen ama muhteşem unsurlara odaklanmaya dayanıyor.

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/mechanical-ballet-by-quiet-ensemble/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *