Close

10/01/2020

Sirkadiyen aydınlatma ile bakımevi “daha huzurlu”

Danimarka’daki bir bakımevinin yöneticileri, kullandıkları sirkadiyen kontrollü aydınlatmanın gece “sıkıntısını” azaltıp “daha mutlu ve daha huzurlu” bir ortam sağladığını söylüyor.

2018’in sonunda, Skovvang Bakımevi, demanslı yaşlıların barındığı iki bölümden birine tam dinamik aydınlatma kurdu.

Toplam sekiz evin yanı sıra büyük mutfak ve oturma odasındaki aydınlatma, tam otomatik kontrollü sistemle değiştirildi.

Görünüşe göre, sistematik olmayan veriler, yeni sistemde kişilerin gece daha iyi uyku uyuyup daha az sıkıntı yaşadığını ve gün boyunca daha mutlu ve daha katılımcı olduğunu söylüyor.

Merkezin demans uzmanı Maja Nykjær Kristensen, projenin büyük bir başarı kazandığına inanıyor.

“Genel olarak hem sakinlerin hem de personelin konforunu artırmak amacıyla sirkadiyen ritim kontrollü aydınlatma uygulamak istedik.

“Daha spesifik konuşmak gerekirse, geceleri bu bölümde biraz huzursuzluk yaşıyorduk. Bu huzursuzluk, çoğu sakinin gece uykusunu bozuyor ve bu da ertesi gün sakinlerin aktivite seviyesi ve ruh hallerinde olumsuz etkiler yaratıyordu.

“Sakinlerin gün boyunca sık sık yorgun ve sinirli göründüklerini fark ettik, bu da hem onların hem de personelin ruh halini etkiliyordu.

“Bu nedenle geceleri daha huzurlu bir ortam yaratarak sakinlerin gece uykusu kalitesini artırmak istedik. Aynı zamanda, daha iyi bir gece uykusunun sakinlerimizi daha enerjik kılmasını ve gün boyunca ruh hallerini iyileştirmesini umuyorduk.

“Gözlemlerimize göre artık gecelerin çok daha huzurlu geçtiği sonucuna varabiliriz.

“Bu da sakinlerin öncekinden farklı bir şekilde uyanık ve gün içinde daha fazla aktif oldukları anlamına geliyor.

“Artık daha enerjik oldukları ve daha keyif aldıkları için faaliyetlerimize katılan daha fazla sakin var ve ayrıca faaliyetlerde daha uzun kaldıklarını da görüyoruz.

“Geceleri sessizliğin ve gündüzleri aktifliğin artmasına ek olarak, gün boyunca sakinlerimizin agresif ve sinirli davranışlar sergilediği durumların da azaldığını görüyoruz. Daha sakin ve daha mutlu hale geldiler.”

Kristensen ayrıca aydınlatmanın personel için de büyük fayda sağladığına inanıyor.

“Personelin sistemi iyi karşılaması ve günlük hayatta iyi kullanması konusunda da çok mutluyum.

Örneğin personel, sakinlerin oturma odasında birlikte oturdukları, dinlendikleri, rahatlatıcı müzik dinledikleri ya da battaniyeyle rahat koltuklarda şekerleme yaptıkları günlük rutin faaliyetler sırasında onlara keyifle eşlik ediyor.

“Sistemin otomatik olarak gün ışığını simüle etmesi ve böylece günün doğal ritmini izlemesi, sakinlerin günün ritmini algılamalarını ve bu da personelin sakinleri daha planlı bir ritme sokmasını kolaylaştırıyor.”

Haber kaynağı: https://luxreview.com/article/2019/09/circadian-lighting-makes-care-home-more-peaceful-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir