Close

20/03/2018

Rol model olarak doğa

Hollanda’nın Amsterdam kentinde bir bilgilendirme standı: “Eye Beacon”. Işık festivali için kendisine doğru çeken sinyaller gönderdi.

Bizler, insanoğlu olarak doğal ışığı efektif bir şekilde kullanmadan uzun yıllar önce ışık, hayvanlar aleminde tamamen farklı uygulanıyordu. Güneş ışınları karada olduğu kadar denizdeki hayvanlar için de çok önemli bir rol oynuyor. Bu sadece gündüz gece ritmi için önemli değil, daha birçok farklı, çok daha hassas amaçlar için de böyle. Örneğin, okyanusların derinliklerinde canlı organizmalar bulundukları çevrelerin karanlığında yaşayabiliyorlar. Başka organizmaları kendilerine çekmek ve iletişim kurmak için sıklıkla hipnotize edici bir şekilde biyolüminesans yapıyorlar.

Bu fenomenden yola çıkan mimarlık ve tasarım ekibi “UNStudio” Amsterdam şehrinde gerçekleştirilen ışık festivali 2016 için bir bilet ve bilgi standı tasarladılar. Stand “Biyolojik Taklit” başlığı kapsamında kuruldu. Fikir, doğa fenomenlerinin teknikte daha doğrusu insan ile ilgili problemleri çözmede kullanımına dayanıyor. Bir heykeli andıran ve aynı zamanda işlevsel olan “Eye Beacon” standı tam da belirtilen fikri yansıttı. Özel ve genleşebilen iki ve üç boyutlu tekstil modülleri üzerinden (toplamda 316 panel oluşturulmuş) içten ışık verildi.
Standın çevresi LED projektörleri ile oluşturulan ışık programları aracılığı ile aydınlatıldı, dikkat uyandırdı ve ziyaretçileri kendisine çekti. Stand yüzeyinde yer yer aralıklar vardı, böylece iç alanını da görmek mümkün oldu.

“Eye_Beacon” olarak adlandırılan stand, iki adet, yüzeyleri döndürülerek bir araya getirilmiş kübik şekillerle oluşturuldu. Yapı kısmen Amstel nehrinin üzerine taştı ve festivalin yaya ve su yollarındaki geçişlerini görünür hale getirdi. Bu çalışma için derin denizlerde yaşayan biyolüminesans özellikli canlılardan ilham alındı. Onlar, ışığı özel ışıma organları, örgencikleri veya sitoplazma ile üretme kapasitesine sahipler. Açığa çıkardıkları enerji, sinyal yollamak, kendisine çekmek veya bilgilendirmek için ışık şeklinde dışarı veriliyor ki asıl fikir burada yatıyor. “Eye_Beacon”, bu karmaşık ancak bir o kadar gelişmiş, doğal işlemi insan dünyasına aktarmayı başardı.

Projeye katılanlar:
Mimari ve tasarım: UNStudio – Ben van Berkel, William de Boer, Rob Henderson, Piotr Kluszczynski; www.unstudio.com
Aydınlatma tasarımı: Licht & Soehne – Florian Licht, Zumtobel
Malzeme: MDT-tex; www.mdt-tex.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir