Close

26 February 2019

Roberto Cavalli evi, Floransa – İtalya

Dantel; zarif metal işçiliği ışığı filtreliyor.

Mimar Italo Rota, İtalya’nın Floransa kentinde evi olan moda tasarımcısı Roberto Cavalli için olağanüstü bir ortam yarattı. Dekoratif ve yapısal parçalar arasındaki diyalog, fonksiyonel ve estetik ögelerin kombinasyonu ile oluşuyor.

Binanın dışının tamamı metalden yapılmış “dantel”le kaplı. Yüksek nitelikli çelik plakalarına lazerle sarmaşık desenleri çizildi. Plakalar evin etrafını bir kafes gibi sarıyor. Böylece gün ışığı filtreleniyor ve yansıyor.

Bir dantelin şık bir gece kıyafetini daha zarif göstermesi gibi mimariye belli bir parlaklık ve şıklık veriyor. Metal kaplama neredeyse tüm evi çevrelemesine rağmen iç mekânlar yeterli miktarda güneş ışığı alıyor.

Işık gün içinde değiştikçe, metalin yüzeydeki görsel kalitesi ve iç mekândaki ışık şartları da değişiyor. Gün ışığını kumanda edebilmek için metal kaplama ögeleri elektronik olarak açılıp kapatılabiliyor.

Çalışmasında ışık ve renklere olan hayranlığını sergileyen Italo Rota, iç mekânlardaki sıcak beyaz ışık rengine kontrast olarak Cavalli’nin evinin gece görüntüsüne biraz turkuaz renkli ışık ekliyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Roberto Cavalli

Mimari: Italo Rota

Metal çalışmalar: Marzorati Ronchetti

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *