Close

03 June 2009

Philips Amasya’yı aydınlatıyor

saat-kulesi325x215Philips’in tarihi eserleri aydınlatma projesinin en yeni durağı Amasya. Valiliğin talebi üzerine çalışmalarına 2008’in Şubat ayında başlayan Philips, Amasya’nın başlıca tarihi eserlerinnden Saraydüzü Kışlası, Saat Kulesi ve Valilik binasının aydınlatmalarını tamamladı.

Binaların aydınlatma tasarımlarını Y.Mimar Funda Ataylar ve Mimar Y.Görkem Kızıltan hazırladı. Aydınlatması yapılan binalarda montajıın kolay olması, enerji tasarruflu olması ve uzun ömürlü olması nedeiyle LED armatürler tercih edildi.

Saraydüzü Kışlası ve Saat Kulesi’nin orjinal yapıların yıkılmış olması nedeniyle binaların eski resimleri model alınarak asıl hallerine uygun olarak aydınlatılmalarına özen gösterildi. Valilik Binası’nın aydınlatması da yine binanın tarihi kimliğini öne çıkartacak biçimde yapıldı. Binaların aydınlatmalarında Ledline, Philips String Amber ve Asimetrik Reflektörlü Armatürler kullanıldı.

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *