Close

24 May 2013

Pelsan Aydınlatma Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Aydınlatma Laboratuvarı kurdu

pelsan3Aydınlatma sektörü üreticilerinden Pelsan Aydınlatma, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, öğrencilerin kullanabileceği tam donanımlı bir aydınlatma laboratuvarı kurdu.

 

Aydınlatma konusunda üniversitelerdeki mevcut laboratuvarların pratik bilgi kazandırma konusundaki gücünü artırma amacı ile yola çıkan Pelsan Aydınlatma; “Eğitime destek” projesi kapsamında, üniversitelere aydınlatma laboratuvarları kurulmasını sosyal sorumluluk projesi olarak üstleniyor. Firma bu projenin ilk çalışmalarını Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde gerçekleştirdi.

Pelsan1Laboratuvarın geniş bir katılımla gerçekleşen açılış törenine akademik çevrenin yanı sıra sektör temsilcileri ve öğrenciler de ilgi gösterdi. Pelsan Aydınlatma Yönetim Kurulu Üyesi Yurdem Göğüş Çoruhlu laboratuvar hakkında şöyle konuştu: “Aydınlatma Laboratuvarı kurma amacımız Elektrik Elektronik Fakültesi öğrencilerinin, aydınlatma konusunda farkındalık kazanarak mezun olmalarını sağlamaktır. Bu konudaki yetkin mühendis sayısının artmasıyla sektördeki bilgi birikiminin de artacağına inanıyoruz.”

Projeler Pelsan Aydınlatma’nın teknik alt yapısıyla desteklenecek
Kurulan laboratuvarla mühendis adayları; aydınlatmayı uygulamalı olarak öğrenebilecek. Öğrenciler gerçekleştirmek istedikleri projelerde Pelsan teknik alt yapısını kullanarak hayal ettikleri ürünleri tasarlayabilecekler.

Laboratuvarda bulunacak aydınlatma ürün ve cihazları
Öğrencilerin projelerinde kullanabilecekleri laboratuvarda bulunanan cihazlar şöyle: İç ve dış mekan aydınlatma armatürleri, LED komponentler, lambalar, sensörler, stroboskobik etki ölçüm cihazı, ışık kaynaklarının çeşitli karakteristiklerini ölçmek için Ulbricht küresi, güç kaynakları, ölçüm aletleri ve demolar. Bu ürün ve cihazlarla mühendis adaylarının; aydınlatma ve iç tesisat konusunda temel bilgi sahibi olması, beceri kazanması, doğru bir aydınlatma için ışık kaynağını, armatürü ve yardımcı elemanları seçebilmesi gibi yetkinlikleri kazanması hedefleniyor.

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *