Close

09/11/2018

Paul Cocksedge, EXPO 2020 için canlı suluboya pavyon tasarlıyor

İngiliz tasarımcı Paul Cocksedge’in “imkânsız” canlı suluboya tasarımı, Dubai’de düzenlenecek Expo 2020 süresince Birleşik Krallık Ulusal Pavyonu için finalist seçildi.

Pavyondaki her renk; birliği, ortaklığı ve olasılığı ifade edecek şekilde etkinlikte yer alan ulusların bayraklarından alındı.

Birbirleriyle örtüşen gölgeler, Expo’nun “Fikirleri Buluşturmak, Geleceği Yaratmak” temasını yansıtıyor. Binanın tam ortasındaki heykelsi bir öğe ziyaretçileri renk ve ışıkla kuşatarak “imkânsız” bir yapı hissi veriyor.

Paul Cocksedge Studio, Brileşik Krallık hükümeti tarafından düzenlenen bir yarışma kapsamında ön elemeyi geçti. IDOM ve Arup ile ortaklaşa tasarlanan yapı, güneşe ve gölgeye göre değişen üç boyutlu bir kromatik deneyim yaratmak için birbiri üzerine yerleştirilmiş binlerce şeffaf cam diskten yapılıyor.

Paul Cocksedge, “İlham olarak dışa bakma fikrinden etkilendik,” diyor. “Bu, insanlarla bağlantı kurmak için doğal çevreyle oynayan heykelsi suluboya olarak tasarladığımız pavyonun tün mimarisini belirledi.”

Uluslararası Ticaret Bakanı Dr. Liam Fox ise, “Birleşik Krallık Pavyonu için aldığımız tasarım önerilerinin kalitesi, ülkemizin dünyanın önde gelen yaratıcı yeteneklerinin göstergesiydi,” diye belirtiyor. “Bu duyuru, bir dizi önde gelen tasarımcı ve firmanın birkaç milyon poundluk sözleşmelere teklif sunmak için konsorsiyum oluşturduğu görülen rekabetçi bir ihale sürecine yol açtı. Başvuru ve katılımlar için minnettarız.”
Ödüllü sanatçı ve tasarımcı Es Devlin OBE sonunda Birleşik Krallık Pavyonunun tasarımı için birinci seçildi.

Haber kaynağı: https://www.archdaily.com/903392/paul-cocksedge-designs-living-watercolor-pavilion-for-expo-2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir