Close

13/07/2010

Olsson ve Linder çevrelerine ışık saçıyorlar

Önemli olan dünyanın en iyisi ya da en büyüğü olmak değildir, dünya için iyi bir şeyler yapmaktır. Kopenhag tarafından düzenlenen Lighting Academy Workshop’un kralları Erik Olsson ve Jöran Linder’in aydınlatmayla ilgili düşüncelerini bu şekilde ifade ediyorlar.

Örnek olay Kopenhag ve Danimarka Hükümeti‘nin 2008 yılında ortak olarak hayata geçirdiği Urban Renewal Program‘ı içinde yer alan Sundholm alanını konu alıyor. Alanın görüntüsü genel olarak negatif ve lokaller civarın gururu olacak durumda değil. Genç çeteler civar sokakları güvensiz bir atmosfere çevirmişler.  En olumsuz etkiyi veren ise 1900ler’den kalan psikiyatri kliniğinin binası. Şehrin olumlu imajını ise Factory of Art and Design destekliyor. Bugün Sundholm birçok evsize ve hastaya destek sağlıyor.

Kent alanlarını yeniden düzenleme üzerine kurulmuş olan strateji yerel aktörlerin de katılımıyla hayata geçiyor. Strateji Sundholm alanında aydınlatmanın yaratacağı iyileştirici etki üzerine kuruldu.

10-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Sundholm Workshop Çalışması‘nın amacı aydınlatma ve mekân tasarımının kombinasyonlarının yansılamalarını yakalamak ve geleceğe bağlanan aydınlık kanallar yaratmak.

Workshop hedefine ulaştı. Etkileşim iletişim ve etkileyiciliğe dair değerlerin hepsi yaratıcı fikirlerle birlikte hayat buldu. Olsson ve Linder sosyal problemleri elimizin tersiyle itemeyiz, bu durumu yaşanabilir ve makul hale getirebiliriz diyorlar.

Aydınlatma tasarımında sosyal eğrileri göz ardı etmek mümkün değil. Yarattığınız atmosferde yaşayan insanların yaşam alanları ve tasarımın kesiştiği noktalar makul ve kabul edilebilir olmalı.

Her alan için elimizdekini gelip bir yere yapıştırmak yerine, özgün olanı dönüştürmek ve geliştirmeyi tercih ediyoruz.  Her alanı tıpkı bir insan gibi görüyoruz. İnsan için yaptığımız her şey kullanılabilir ve insanın doğasına uyumlu olmalı.

Aydınlatma tasarımı bizim için insana ulaşma anlamını taşıyor bu sebeple çevresel etkileri doğru değerlendirmek çok önemli. Gelişim ancak birlikte olur. İnsanların katılımı sağlanmalı ve insan yaşadığı yerin bir parçası olarak çevresiyle gurur duyabilmeli.

http://www.lightingacademy.org/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir